Popularne turystyczne miejscowości charakteryzują się tym, że tłok i kolejki towarzyszą nam niemal na każdym miejscu. Złodzieje tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi, by ukraść nam portfel, telefon, czy inne wartościowe przedmioty.
Tablet, smartfon i oczywiście aparat fotograficzny coraz częściej stanowią podstawowy ekwipunek współczesnego turysty. Nie da się ukryć, że utrata tych rzeczy to nie tylko duży kłopot, ale także duży koszt. Co więcej, mogą one narazić nas na stanie się ofiarą przemocy.
Jak więc uchronić się przed realnym niebezpieczeństwem kradzieży oraz rabunku?
Portfel z pieniędzmi, dokumentami i kartami płatniczymi powinniśmy trzymać w trudno dostępnym miejscu, np. w specjalnie do tego przygotowanych kieszonkach w środku lub na dnie plecaka czy torby. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy trzymać portfela w tylnej kieszeni spodni czy zewnętrznej kieszeni kurtki. Podróżując transportem publicznym, trzymajmy torby i pakunki przed sobą. Zwróćmy również uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Okazuje się, że obserwacja jest najlepszym sposobem uniknięcia kradzieży. Niestety oznacza to, że nie powinniśmy zasypiać, szczególnie w czasie samotnej podróży. Jeśli mamy towarzystwo, warto ucinać drzemkę na zmianę.
Zostałeś ofiarą napadu lub kradzieży. Co robić?
Jeżeli padniemy ofiarą przemocy, wówczas starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów charakteryzujących sprawcę i koniecznie zgłośmy takie zdarzenie na Policję. W pierwszej kolejności, niezwłocznie po zauważeniu straty, należy zastrzec karty płatnicze, poinformować operatora o skradzionym telefonie oraz zgłosić kradzież dokumentów w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie kradzieży na najbliższym komisariacie. Warto wtedy powiedzieć o marce i znakach szczególnych naszego sprzętu oraz, jeśli mamy takie informacje, przedstawić numery seryjne poszczególnych rzeczy.
Ubezpiecz swoje rzeczy osobiste
Okazuje się, że nasz portfel, etui na dokumenty, gotówka, laptop, tablet, telefon, smartfon, sprzęt fotograficzny czy nawet okulary korekcyjne, mogą zostać objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania, dostępnego np. w Concordii Ubezpieczenia. To dodatkowa korzyść, która w sytuacji, gdy padniemy ofiarą rabunku, może ochronić przynajmniej nasz domowy budżet. Pamiętajmy jednak o tym, żeby niepotrzebnie nie narażać się na ryzyko napadu. Konsekwencje użycia przemocy mogą być dla nas bardziej dotkliwe niż koszt utraconych przedmiotów.
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl