Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie możemy legalnie poruszać się po drogach samochodem, który nie jest zarejestrowany. Nie każdy jednak wie, że cudzoziemcy przebywający w Polsce ponad pół roku powinni zarejestrować auto w polskim urzędzie. Jak wyglądają formalności rejestracyjne? 

Rejestracja samochodu w Polsce – zasady 

Bez względu na to, czy auto jest nowe czy używane, musimy dokonać jego rejestracji w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub w powiatowym wydziale komunikacji w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Jednak jak przeprowadzić całą procedurę, jeśli jesteśmy cudzoziemcem bez meldunku w Polsce? 

Na wstępie warto przypomnieć, że po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu jesteśmy zobligowani do zarejestrowania pojazdu w urzędzie. Musimy mu także zapewnić polisę OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, bowiem bez ważnego ubezpieczenia OC nie tylko nie zarejestrujemy auta, ale też nie będziemy mogli legalnie poruszać się nim po drogach. Rejestracji możemy dokonać, jeśli jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Będzie nam do tego potrzebny wniosek, który zazwyczaj możemy pobrać i wypełnić w domu lub zrobić to na miejscu w urzędzie. Do tego dokumentu musimy dołączyć: 

  • potwierdzenie prawa własności do pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży czy fakturę VAT wystawioną za zakup pojazdu, 
  • potwierdzenie wniesienia wszystkich wymaganych opłat, 
  • kartę pojazdu, jeśli została wydana, 
  • dowód rejestracyjny (dotyczy aut używanych) z ważnym badaniem technicznym. 

Wraz z wnioskiem musimy także dostarczyć do urzędu dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu. Na dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu mamy 30 dni od dnia jego nabycia – kupna lub uzyskania auta w drodze darowizny (w czasie pandemii czas ten został wydłużony do 60 dni). 

Jak zarejestrować pojazd bez meldunku? 

Warto wyjaśnić, że osoby przyjeżdżające do Polski na okres krótszy niż 6 miesięcy, czyli podczas pobytu czasowego w kraju Unii Europejskiej, nie muszą rejestrować samochodu w Polsce. Jeśli więc znajdujemy się w takiej sytuacji, możemy zarejestrować kupione auto w kraju pochodzenia. Z kolei w przypadku przebywania w kraju Unii Europejskiej, a więc również w Polsce, przez okres dłuższy niż pół roku korzystamy z pobytu stałego i rejestracja samochodu wówczas jest nie tylko możliwa, ale także i obowiązkowa. I Uwaga! Samochód musimy zarejestrować przed upływem 6 miesięcy od dnia przyjazdu na terytorium RP lub od chwili wyjazdu z kraju zamieszkania. 

Co istotne, przy rejestracji pojazdu kluczowe znaczenie ma stałe miejsce zamieszkania cudzoziemca. Wymaga to złożenia wniosku o rejestrację w urzędzie właściwym pod względem takiego adresu. Zgodnie z art. 25 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny miejsce zamieszkania stanowi miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. W praktyce oznacza to, że obcokrajowiec przy rejestracji np. w Kielcach będzie musiał udowodnić, że przebywa głównie w tym mieście. Może to zrobić, okazując umowę najmu mieszkania czy umowę o pracę na dłuższy okres. Niewykluczone, że urzędnikom wystarczy nasze oświadczenie, że mieszkamy w danym mieście. Jak widać brak meldunku nie oznacza, że cudzoziemiec nie zarejestruje auta. Zazwyczaj też urzędnik przy rejestracji w celu weryfikacji takiej osoby poprosi o okazanie dowodu tożsamości, np. dowodu osobistego, karty pobytu lub też paszportu. 

Rejestracja w Polsce auta sprowadzonego z kraju pochodzenia obcokrajowca 

Dosyć często cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski własnym samochodem. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji musimy pamiętać o tym, że chcąc poruszać się nim po polskich drogach przez okres dłuższy niż pół roku, w związku z pobytem stałym na terytorium RP, musimy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu wraz z wymaganymi w takim przypadku załącznikami, takimi jak: 

  • świadectwo zgodności, czyli dokument krajowy lub europejski wydawany przez koncern, który wyprodukował samochód, potwierdzający spełnianie przez niego parametrów technicznych, wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, 
  • polisa OC, czyli dowód zawarcia umowy ubezpieczeniowej w zakresie OC, 
  • dowód opłacenia podatku VAT – zasady dotyczące uiszczenia podatku VAT różnią się zależnie od tego, czy pojazd jest nowy czy używany; 
  • dowód dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego – dowód przejścia badania technicznego dopuszczającego pojazd do ruchu drogowego, 
  • dokument potwierdzający własność pojazdu, 
  • dowód rejestracyjny z kraju pochodzenia, 
  • tablice rejestracyjne, 
  • karta pojazdu, jeśli została wydana. 

Tu warto zwrócić uwagę, że najczęściej dokumenty pojazdu cudzoziemca są sporządzone w języku obcym. Z tego właśnie powodu przy dołączaniu ich do wniosku o rejestrację samochodu w polskim urządzenie konieczne jest przedłożenie ich w formie przetłumaczonej  przez tłumacza przysięgłego. Podsumowując, możliwa jest rejestracja samochodu przez cudzoziemca bez meldunku w miejscu stałego zamieszkania. 

Źródło: UNIQA