Wraz z początkiem lata rozpoczyna się sezon dużych, plenerowych wydarzeń. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę uczestników takich przedsięwzięć, na pierwszy plan wysuwa się zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie imprezy. Organizatorzy imprezy muszą oprócz dobrej zabawy zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa.

Kiedy impreza jest masowa?
 
Według prawa imprezą masową jest wydarzenie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, polegającym na publicznym oglądaniu przekazu telewizyjnego lub sportowym. Ilość uczestników festiwalu decyduje o jej „masowości”. W przypadku wydarzeń artystyczno-rozrywkowych (np. koncertów, festynów, transmisji), które odbywają się na stadionach, w innych obiektach, które nie są budynkami lub na terenie umożliwiającym jego organizację, to minimum 1000 osób. Jeśli impreza odbywa się w hali sportowej lub innym odpowiednim budynku, wydarzenie uznamy za masowe, jeśli organizator przewidział co najmniej 500 miejsc dla uczestników. Szczególną uwagę należy zwrócić też na imprezy masowego podwyższonego ryzyka, czyli takie, w czasie których (zgodnie z informacją o przewidywanych zagrożeniach lub w odniesieniu do dotychczasowych doświadczeń dotyczących zachowania uczestników) istnieje obawa o wystąpienie aktów przemocy lub agresji.
 
Jakie obowiązki ma organizator? Bezpieczeństwo przede wszystkim
 
Przede wszystkim musi posiadać zezwolenie, które wydawane jest w drodze decyzji przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta właściwych ze względu na jej miejsce. Jednak głównym i podstawowym wymaganiem– w odniesieniu do każdego wydarzenia jest bezpieczeństwo. Zgodnie z litera prawa, to właśnie organizatorzy odpowiadają „za bezpieczeństwo imprezy masowej w miejscu i czasie jej trwania”. W konsekwencji organizator zadbać musi o udział w wydarzeniu służb porządkowych i informacyjnych, pod wodzą kompetentnego kierownika tych służb. Liczebność tych służb jest zależna od liczby osób biorących udział w imprezie. Na miejscu musi być również pomoc medyczna oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Konieczne jest wyznaczenie dróg ewakuacyjnych, a także zapewnienie warunków do zorganizowania łączności między podmiotami, które imprezę zabezpieczają.
 
Obowiązki mają również uczestnicy „masówki”
 
Uczestnicy również mają obowiązki. Przede wszystkim musza oni „zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób” oraz przestrzegać regulaminów obiektu i imprezy.
 
Uczestnicy nie mogą też wnosić i posiadać na terenie przedsięwzięcia broni czy innych niebezpiecznych przedmiotów, oraz napojów alkoholowych mających powyżej 3,5 % alkoholu.
 
Płatna impreza musi być ubezpieczona
 
Jeśli wstęp na nią jest płatny, to zgodnie z ustawą, organizator imprezy masowej ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone uczestnikom imprezy. Wyjątkiem od tej reguły są płatne imprezy w teatrze, domu kultury (o ile rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu tych obiektów), szkole lub placówce oświatowej, której organizatorem jest zarządzający obiektem. Wtedy nie musi ubezpieczać imprezy. Paweł Kasztelan, Menedżer Wydziału Ubezpieczeń OC i Transportowych w Allianz dodaje: „Obowiązek ubezpieczenia dotyczy na przykład festiwali muzycznych. Mają one charakter imprezy masowej, o której mowa we wspomnianej ustawie. Jeżeli więc festiwal jest biletowany, czyli musimy zapłacić za wejście, na przykład na stadion, to organizator powinien wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC organizatora imprezy masowej”.
 
Źródło: www.mojebankowanie.pl