Wielu Klientów planując wyjazd zastanawia się nad zakupem ubezpieczenia turystycznego myśląc, że EKUZ zagwarantuje im wystarczającą ochronę i zastąpi ubezpieczenie dodatkowe. Co tak naprawdę gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i jakie argumenty mogą być pomocne w procesie sprzedaży? Przykładowe porównanie w załączeniu.

 
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest przez NFZ i zapewnia opiekę medyczną przysługującą obywatelom danego kraju w ramach publicznej służby zdrowia. Jednak co ważne EKUZ nie pokrywa dodatkowych świadczeń zdrowotnych tj. specjalistycznych badań i przede wszystkim kosztów związanych z transportem medycznym do Polski. W zależności od kraju zakres świadczeń objętych refundacją bywa inny (poniżej przykładowe zestawienie).
 
Najważniejszym atutem ubezpieczeń dobrowolnych jest szybka realizacja usługi bez dodatkowych formalności nawet w prywatnych punktach medycznych. Koszty jakie można ponieść w razie braku polisy bywają astronomiczne np. sam transport medyczny z Francji to ok. 5.000 zł, natomiast transport lotniczy z Grecji to ok. 40.000 zł.
 
 
Co ważne w niektórych krajach europejskich publiczna służba zdrowia pracuje tylko do określonej godziny, a więc w późniejszych godzinach pozostaje tylko prywatna opieka medyczna, której koszty nie uwzględnia karta EKUZ.
 
Ważnym elementem korzystania z usług medycznych są procedury. Korzystanie ze świadczeń gwarantowanych polisą ubezpieczeniową odbywa się najczęściej w formie bezgotówkowej a istotną kwestią jest kontakt z infolinią ubezpieczyciela. Może się zdarzyć, że za doraźną pomoc ambulatoryjną będziemy musieli zapłacić kilkanaście euro, które oczywiście zostanie nam zwrócone po powrocie do kraju. Natomiast posiadacze kart EKUZ, w zależności od regionu, muszą uzbroić się w cierpliwość i uwzględnić ewentualne dodatkowe wydatki. Proces refundacji poniesionych kosztów trwa nawet do kilku miesięcy.
 
Ubezpieczenia turystyczne i świadczenia w ramach EKUZ zabezpieczają w różnym zakresie i stopniu. Dlatego wyrobienie karty EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego, ale w przypadku rozpoczęcia procesu udzielania pomocy w publicznych ośrodkach medycznych może być jego doskonałym uzupełnieniem. Polisa turystyczna to szerszy zakres gwarantujący zminimalizowanie udziału finansowego w ewentualnych kosztach leczenia.
 
EKUZ
 

Zestawienie do pobrania – EKUZ a dobrowolne ubezpieczenie turystyczne