Wakacje za kilka miesięcy. Nadszedł więc czas, aby zaplanować jak i gdzie spędzimy letnie urlopy. Z najnowszych badań CBOS* wynika, że w tym roku 59% badanych (to o 3 trzy punkty procentowe więcej niż w 2016 r.) – zamierza wypoczywać poza miejscem stałego zamieszkania. EAP zwraca uwagę, że na urlopie przydatne może okazać się ubezpieczenie podróżne, które m.in. zapewni organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju (również transportu medycznego).
Europ Assistance Polska przypomina, aby planując wakacje, pamiętać o bezpieczeństwie i zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi, wypadkiem czy zagubieniem bądź kradzieżą bagażu. Badanie pokazało, że zwiększył się również odsetek osób planujących urlop wyłącznie w kraju (z 51% w ub.r. do 56% obecnie). Wyjazd zagraniczny rozważa 11% respondentów, natomiast 28% połączyłoby wypoczynek krajowy i zagraniczny. Europ Assistance Polska (EAP) przypomina, aby planując wakacje, pamiętać o bezpieczeństwie i zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi, wypadkiem czy zagubieniem bądź kradzieżą bagażu.
Ubezpieczenie turystyczne – co oferuje?
Polisa turystyczna gwarantuje pomoc w sytuacji uszkodzenia, zgubienia lub opóźnienia bagażu, a także zwrot kosztów odwołanego lub opóźnionego lotu. Nawet dla tych, którzy wybierają się na urlop z biurem podróży, dodatkowa polisa będzie idealnym rozwiązaniem, gdyż ubezpieczenia oferowane w ramach wyjazdów zorganizowanych często mają wąski zakres i sumę ubezpieczenia. Marcin Zieliński, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska podkreśla, jak pomocne może okazać się ubezpieczenie podczas wyjazdów: „Bezpieczny wypoczynek bez przykrych, nieprzewidzianych zdarzeń pozwoli nam cieszyć się chwilami relaksu. Warto zatem jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć się, wykupując specjalne ubezpieczenie podróżne, które zapewni nam natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży”.
Jedziesz w podróż zagraniczną? Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi opieki zdrowotnej w docelowym kraju podróży
W niektórych państwach bowiem placówki medyczne pobierają opłaty za realizację świadczeń, a koszt ten jest udziałem własnym pacjenta. Koszty nierefundowane mogą dotyczyć wielu kwestii np. dopłaty do leków na receptę, pobytu w szpitalu, świadczeń ratownictwa medycznego udzielanych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, a także, w większości przypadków, kosztów transportu sanitarnego.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to nie wszystko!
Karta, co prawda pozwala korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale należy pamiętać, że w niektórych krajach europejskich nie wszystkie świadczenia zdrowotne są refundowane, dlatego za część z nich, mimo posiadania karty EKUZ, będzie musiał zapłacić turysta. Dzięki polisie można liczyć nie tylko na natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży zagranicznej, ale także na organizację i pokrycie kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego czy transportu medycznego do kraju.: „Niestety często zdarza się, że turyści sami muszą pokryć część kosztów w państwach, w których nie ma 100% finansowania opieki medycznej. Dlatego zawsze przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami finansowania opieki medycznej w kraju, w którym planujemy urlop i rozważyć zakup stosownego ubezpieczenia podróżnego, które pokryje nieprzewidziane koszty” – dodaje Marcin Zieliński.
*Badanie przeprowadzono w marcu 2017r.
Źródło: www.europ-assistance.pl
Noo. lepiej kupić polisę, żeby nie skończyć jak pechowiec z Meksyku…koszty transportu medycznego ( i nie tylko) – ważna rzecz!
Noo. lepiej kupić polisę, żeby nie skończyć jak pechowiec z Meksyku…koszty transportu medycznego ( i nie tylko) – ważna rzecz!