Nie bez powodu Europ Assistance kieruje się wartościami zawartymi w swoim haśle „You Live, We Care”. Firma ogłosiła właśnie wdrożenie programu „ThinkAbility”, którego zadaniem jest pomoc w zmianie postrzegania niepełnosprawności. 

Globalny program na rzecz integracji osób niepełnosprawnych 

„ThinkAbility” to inicjatywa będąca motorem szerszego programu „Disability Inclusion Journey” firmy Europ Assistance, który został zainicjowany w 2020 r. i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie zdrowia i niepełnosprawności. W jego ramach firma wdrożyła m.in. dedykowane wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, począwszy od procesu rekrutacji, aż po ich integrację w firmie, m.in. poprzez dostosowanie przestrzeni pracy i zapewnienie specjalistycznych szkoleń dla nadzorujących je menedżerów. 

Dodatkowo poprzez projekt „ThnikAbility” Grupa Europ Assistance, chce zwrócić uwagę na ideę inkluzywności sportu i promować niepełnosprawnych sportowców. W ramach inicjatywy firma nawiązała długoterminowe partnerstwo z 13 międzynarodowymi paraolimpijczykami. Z opublikowanych informacji wynika, że Europ Assistance wspiera nie tylko ich ambicje sportowe, projekty edukacyjne, ale także zawodowe.  Dzięki hasłu „Look up, See Beyond”, program ThinkAbility chce zachęcić jak najwięcej osób do przyjęcia innego, bardziej włączającego spojrzenia na niepełnosprawność oraz do zainspirowania się niezwykłymi historiami 13 wyjątkowych sportowców. 

Lokalne wsparcie i akcja charytatywna 

Jak możemy przeczytać, twarzą projektu ThinkAbility w Polsce jest Bartosz Matusiewicz, podopieczny Fundacji „Zostanę Ironmanem albo chociaż pół”. Bartek jest pierwszym i jak dotąd jedynym polskim triathlonistą z Zespołem Downa, który ukończył ten wyścig na dystansie olimpijskim. Dokonał tego w 2022 r., ale to nie jedyne jego sportowe osiągnięcie. Jest również między innymi trzykrotnym Mistrzem Polski w paratriathlonie, srebrnym medalistą Mistrzostw Europy 2021 osób z Zespołem Downa (200 m stylem zmiennym) oraz brązowym medalistą Mistrzostw Europy 2022 (200 m grzbietem). 

– Jako Europ Assistance Polska w ramach projektu ThinkAbility zdecydowaliśmy się wesprzeć pasję Bartka i pomóc mu zrealizować kolejny cel, jakim jest udział w zawodach triathlonowych na dystansie olimpijskim Enea 5150 Poznań, które odbędą się 1 września 2024 roku. Będziemy śledzić przygotowania naszego sportowca do tych zawodów i towarzyszyć mu w codziennych ćwiczeniach. Mam nadzieję, że jego pasja i motywacja staną się inspiracją również dla nas. Bartek jest bowiem najlepszym przykładem tego, że większość barier można pokonać, a aktywność sportowa jest możliwa dla każdego – mówi Ryszard Grzelak, Prezes Zarządu Europ Assistance Polska. 

Co więcej, od  24 czerwca do 15 września 2024 r. Europ Assistance rozpoczęła kolejną dużą inicjatywę w ramach ThinkAbility: akcję charytatywną otwartą dla wszystkich pracowników firmy. Za każde 10 000 kroków zarejestrowanych przez dedykowaną aplikację, dostawca usług assistance przekaże 1 euro fundacji Wings for Life, która wspiera projekty badawcze, przyczyniając się do opracowania konkretnych rozwiązań w zakresie urazów rdzenia kręgowego. Celem wyzwania jest osiągnięcie 40 000 kilometrów – symbolicznie odpowiada to obwodowi Ziemi. Warto podkreślić, że dzięki tej inicjatywie Europ Assistance zachęca do regularnej aktywności fizycznej, jednocześnie wspierając badania na rzecz sprawy, której firma jest oddana. 

– Na daną chwilę w całej Grupie osiągnęliśmy 33 696 246 kroków, co stanowi 67% realizacji celu. Uważam, że jak na tak krótki czas wynik jest zadowalający, a do finału akcji mamy jeszcze 2 miesiące. Trzymamy kciuki za jej powodzenie, a póki co ruszamy w dalszą drogę – opowiada Iwona Jurkowska, Manager ds. Komunikacji i Marketingu w Europ Assistance Polska. 

Europ Assistance Polska partnerem wernisażu „100 lat temu w Paryżu” 

W ostatnim czasie firma Europ Assistance Polska została także jednym z partnerów wernisażu „100 lat temu w Paryżu – igrzyska olimpijskie na starej fotografii”. Organizatorem wydarzenia, które zostało zainaugurowane 4 lipca 2024 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie jest Agencja Fotograficzna East News, a kuratorem wystawy Henryka Milczanowska. Zbliżające Igrzyska Olimpijskie zmotywowały agencję fotograficzną East News do wydobycia ze swoich archiwów unikalnych fotografii sprzed 100 lat. Zdjęcia pochodzą z kolekcji francuskiej agencji Roger Violett, która dokumentowała wydarzenia VIII Olimpiady w Paryżu w 1924 r. Na zdjęciach możemy zobaczyć sławnych sportowców, w tym również polskich reprezentantów oraz ich zmagania sportowe. Na ekspozycji znajdziemy także towarzyszące Igrzyskom plakaty oraz inne wydruki, które powstały w tamtym czasie. Wystawę można oglądać do 30 sierpnia 2024 r. 

Źródło: Europ Assistance Polska