Dane pokazują, że obecnie areał ziemniaków w naszym kraju osiąga ok. 300 tys. ha, a zbiory wynoszą ok. 9 mln ton. Niewątpliwie uprawa ziemniaków jest wymagająca, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie ubezpieczenie. VH Polska podpowiada jak zrobić to dobrze.
Wymagająca uprawa ziemniaków
W naszym kraju ziemniaki uprawiane są z różnym przeznaczeniem, z czego wynika spora różnorodność odmianowa tej rośliny. Bulwy ziemniaka wykorzystywane są między innymi w celach:
- konsumpcyjnych – bezpośrednie spożycie przez człowieka lub produkcja artykułów spożywczych takich jak czipsy, frytki,
- przemysłowych – surowiec do produkcji etanolu oraz krochmalu,
- paszowych – ziemniaki stanowiły cenny pokarm dla zwierząt, natomiast obecnie zostały wyparte przez pasze objętościowe i kiszonki z kukurydzy lub innych roślin zielonkowych.
Analizy wskazują, że w Polsce głównymi odbiorcami bulw są firmy specjalizujące się w produkcji artykułów spożywczych oraz przemysł krochmalniczy. Oprócz tego spora część uprawianych ziemniaków trafia bezpośrednio na spożycie. Różnicę między tymi odmianami stanowi termin sadzenia i zbioru bulw, ponieważ młode ziemniaki sadzimy już w marcu (czasami nawet w lutym), często pod okrywami, aby zbierać plony w czerwcu. Z kolei odmiany ziemniaków jadalnych zbioru głównego sadzimy od połowy kwietnia, a zbiór zaczyna się zazwyczaj dopiero na początku września. Niezależnie od technologii uprawy, odmiany czy przeznaczenia bulw rośliny w czasie wegetacji są narażone na różnego rodzaju ryzyka pogodowe, od których warto ubezpieczyć plantację.
Ryzyko związane z uprawą
Na jakie ryzyka narażone są uprawy ziemniaków? Młodym bulwom może zagrozić przymrozek wiosenny. Szczególnie, że minimalna temperatura gleby podczas ich kiełkowania to ok. 7 °C, natomiast największe przyrosty bulw odbywają się temperaturze pomiędzy 15 a 20 °C. Z tego powodu podczas wzrostu, tuż po posadzeniu, plantatorzy często okrywają redliny, aby spowodować szybsze nagrzewanie się gleby oraz aby chronić kiełkujące nadziemne części roślin przed niskimi temperaturami. Jednak czasami przymrozki wiosenne utrzymują się przez kilka dni i/lub nocy. Wówczas może dojść do uszkodzenia zielonych części roślin rozwijających się ponad powierzchnią gleby. Dla roślin okopowych zagrożenie stanowią także inne zjawiska atmosferyczne takie jak deszcze nawalne. Intensywne opady deszczu mogą spowodować częściowe rozmycie redlin oraz zamulenie gleby. Dodatkowo, jeśli po opadach nastaną kilkudniowe upały, które spowodują błyskawiczne wysychanie ziemi, może to doprowadzić do mocnego zaskorupienia wierzchniej warstwy gleby.
Zdawać się może, że bulwy są chronione przed anomaliami pogodowymi, jednak jest to ochrona wyłącznie zmagazynowanego produktu. Niestety proces budowania plonu odbywa się w większości w części nadziemnej rośliny, a więc w liściach oraz łodygach. Dlatego istotnym ryzykiem dla upraw ziemniaków są także takie czynniki pogodowe jak gradobicie. Na skutek tego zjawiska pogodowego powierzchnia asymilacji zostaje utracona, przez co rośliny zaczynają całą swoją energię kierować na odtworzenie pędów nadziemnych. Ziemniaki zaczynają wtedy wytwarzać nowe liście kosztem rozwoju bulw. VH Polska dodaje, że proces oszacowania straty wskutek gradobicia odbywa się zazwyczaj dwuetapowo. Rzeczoznawcy określają stopień uszkodzenia masy zielonej i na tej podstawie wyliczają ubytek w plonie i utratę zawartości skrobi.
Kompleksowe ubezpieczenie upraw ziemniaków
Jak widać uprawa ziemniaków jest dość wymagająca. Oprócz odpowiedniej agrotechniki należy zapewnić tej uprawie żyzną glebę, dużą ilość wody i składników odżywczych oraz wykonać szereg zabiegów zabezpieczających przed chorobami lub szkodnikami. Z pewnością warto pamiętać także o dodatkowej ochronie, jaką daje ubezpieczenie upraw. Produkt Secufarm Lato dostępny w ofercie VH Polska można w przystępny sposób dopasować w zależności od przeznaczenia bulw ziemniaka. Podstawowym ryzykiem, od którego należy ubezpieczyć plantacje to gradobicie, natomiast resztę ryzyk można dostosować do specyfikacji produkcji, np. ubezpieczenie ziemniaków wczesnych poszerzyć o przymrozki wiosenne, a ziemniaki odmian późnych o ryzyko deszczu nawalnego, tak aby zapewnić płynność finansową gospodarstwa po wystąpieniu szkody. Produkt ten umożliwia zawarcie kompleksowego ubezpieczenia, które w razie nieprzewidzianych zdarzeń zapewni cenne wsparcie plantatorom ziemniaków.
Źródło: VH Polska