Znalezienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej na samochód może być trudnym zadaniem. Decydując się na wznowienie ubezpieczenia OC nie powinniśmy jednak ograniczać się tylko do tego, by zapoznać się z ofertą kontynuacji przesłaną przez nasz aktualny zakład ubezpieczeń. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku konieczności odnowienia polisy komunikacyjnej warto skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, bowiem dzięki porównaniu dostępnych na rynku ofert często możemy zaoszczędzić pieniądze.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Znalezienie odpowiedniej polisy komunikacyjnej, która będzie oferowała zarówno dobrą ochronę ubezpieczeniową, jak i cenę może być trudne. Mimo tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego zakres jest taki sam we wszystkich zakładach ubezpieczeń ceny polis różnią się. Wynika to przede wszystkim z indywidualnej oceny ryzyka.

Jednak przy wyborze odpowiedniej polisy warto pamiętać o tym, że wielu ubezpieczycieli oferuje ubezpieczeniowe dodatki do OC. Dlatego, aby uzyskać dla siebie jak najlepszą ofertę, należy wyszukać ubezpieczenie, które będzie odpowiadało zarówno naszym potrzebom ubezpieczeniowym, jak i domowemu budżetowi. Jak to zrobić? Doświadczenie pokazuje, że w przypadku konieczności odnowienia ubezpieczenia komunikacyjnego najlepszym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych ofert u swojego agenta ubezpieczeniowego. Wynika to z tego, że pośrednik weryfikując propozycje ubezpieczycieli nie będzie brał pod uwagę tylko ceny, ale też sprawdzi zakres oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Nie bez znaczenia jest także to, że z uwagi na wieloletnią praktykę wielu agentów ubezpieczeniowych posiada wiedzę na temat sposobów likwidacji szkód danego ubezpieczyciela, oraz jego form komunikacji z klientami. A to również powinno mieć wpływ na nasz ostateczny wybór polisy komunikacyjnej.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Każdy, kto choć raz zobowiązany był do zwarcia polisy OC wie, że stawki różnią się w zależności od zakładu ubezpieczeń. Dlatego zanim rozpoczniemy poszukiwania najlepszej polisy OC, powinniśmy mieć świadomość tego, że na wysokość naszej składki wpływa kilka czynników. Najczęściej są to takie parametry jak wiek właściciela, dotychczasowy przebieg ubezpieczenia, płeć, stan cywilny, adres zamieszkania a nawet zawód. Nie bez znaczenia są też dane pojazdu. Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule mówiącym o tym jak kupić tańsze OC. Warto się z nim zapoznać, ponieważ mimo tego, że nie mamy często wpływu na wiele czynników, jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby uzyskać lepszą składkę za ubezpieczenie OC.

Kontynuacja OC – tylko po porównaniu dostępnych ofert

Szczególnie w przypadku odnowienia polisy powinniśmy dokładnie porównać dostępne na rynku propozycje ubezpieczeń komunikacyjnych. Często, bowiem okazuje się, że przesłana przez naszego aktualnego ubezpieczyciela oferta kontynuacji jest droższa niż oferty innych ubezpieczycieli.  Dlatego znalezienie najlepszego ubezpieczenia auta będzie bardzo proste, jeśli skontaktujemy się z naszym agentem ubezpieczeniowym. Porówna on dostępne oferty OC nie tylko pod kątem ceny, ale też dodatków oferowanych przez ubezpieczycieli w ramach polisy komunikacyjnej.

Aby nie opierać się tylko na teorii i w pełni odzwierciedlić różnice cenowe między ubezpieczycielami (uwzględniając ten sam zakres ochrony ubezpieczeń samochodowych), sprawdziliśmy kilka ofert. Przykładowo z naszego aktualnego zakładu ubezpieczeń otrzymaliśmy propozycję kontynuowania umowy ze składką 801 zł[1]. Oferta ta oprócz OC uwzględniała w swoim zakresie także ubezpieczenie szyb oraz NNW. Jednak nasz agent ubezpieczeniowy znalazł dla nas ofertę z identycznym zakresem ubezpieczenia, w innym wiodącym zakładzie ubezpieczeń, ze składką w wysokości 574 zł. Co ważne dodatkowo ubezpieczyciel ten oferuje swoim klientom bezpłatny dodatek do OC pod postacią podstawowego ubezpieczenia assistance. Jak widać nie tylko udało nam się zaoszczędzić pieniądze, ale też uzyskaliśmy rozszerzony zakres ochrony.

Dlatego pamiętajmy o tym, że konkurencja między różnymi ubezpieczycielami jest dosyć duża. A porównując u swojego agenta dostępne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziemy nie tylko niedrogą polisę, ale też satysfakcjonujący nas zakres ochrony.

Źródło: opracowanie własne


[1] Kalkulacja przeprowadzona dla 40 letniej kobiety, z 10 letnim bezszkodowym przebiegiem ubezpieczenia.  Pojazd Ford S-Max 2.0, rok produkcji 2012.