Zdarza się, że kupując auto od pośrednika zamiast standardowej polisy OC otrzymujemy OC komisowe. Czym różni się taka umowa od klasycznego ubezpieczenia i co należy wiedzieć o OC krótkoterminowym? 

OC komisowe – co to za polisa? 

W potocznym języku dosyć często można spotkać się ze sformułowaniem OC komisowe, jednak oficjalnie tego typu umowa to tzw. krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Co się kryje pod tą nazwą? Polisa ta posiada taki sam zakres ochrony oraz identyczne zasady działania jak tradycyjne obowiązkowe ubezpieczenie OC. W praktyce oznacza to, że w razie spowodowania wypadku, w którym materialnie lub fizycznie ucierpią osoby trzecie, możemy liczyć na pomoc w postaci wypłaty odszkodowań dla poszkodowanych. A co za tym idzie, nie zostaniemy obciążeni kosztami, wynikającymi z wyrządzonych innym uczestnikom ruchu szkód. Jedyną różnicą jest czas trwania takiej umowy, bowiem ubezpieczenia komisowe są wykupowane na okres krótszy niż 12 miesięcy. Co więcej, z uwagi na krótszy czas trwania, polisy komisowe są znacznie tańsze niż tradycyjne OC. 

Warto podkreślić, że nie każdy posiadacz pojazdu może zaopatrzyć się w krótkoterminowe OC. To, dla kogo przeznaczone jest tego typu rozwiązania ściśle uregulowane jest przez ustawodawcę. Na mocy obowiązujących przepisów OC komisowe mogą nabyć właściciele pojazdów: 

  • z czasową rejestracją, 
  • z rejestracją zagraniczną, jeśli pojazd został sprowadzony w celu jego rejestracji w Polsce, 
  • wolnobieżnych, 
  • zabytkowych, 
  • wykorzystywanych do jazd testowych, 
  • posiadających stałą rejestrację, ale będących własnością podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie kupna i sprzedaży lub na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. 

Ubezpieczenie komisowe – na co zwrócić uwagę? 

Zakup samochodu z komisu wiąże się z nabyciem nie tylko pojazdu, ale również polisy OC. W zależności od danego przypadku może to być całoroczna umowa OC lub ubezpieczenie komisowe. Z pewnością kupujący powinien sprawdzić: 

  • Kiedy kończy się umowa OC – polisa zawarta przez zbywcę pojazdu nie przedłuży się automatycznie, dlatego nowy właściciel będzie musiał wykupić OC na własne nazwisko. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, ponieważ nawet jeden dzień bez ochrony skutkuje nałożeniem kary za brak OC
  • Ile wyniesie składka po rekalkulacji – zmiana właściciela skutkuje rekalkulacją składki OC. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel zweryfikuje to czy obecne opłaty nie powinny być wyższe. Obecnie algorytmy wykorzystywane przez towarzystwa dokładnie analizują czynniki takie jak wiek, staż za kierownicą, model pojazdu, przebieg, pojemność silnika itp. i na tej podstawie ustalają wysokość należnej składki.

OC komisowe – czy można jeździć z ubezpieczeniem z komisu?

Wiele osób zastanawia się, czy z ubezpieczeniem komisowym można poruszać się po drogach. Jak już wcześniej wspominaliśmy tego typu polisa ma taki sam zakres ochrony jak standardowa polisa OC. Jednak musimy pamiętać o tym, że ubezpieczenie tego typu nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że to nabywcy spoczywa obowiązek, by po wygaśnięciu umowy OC, wykupił polisę na swoje nazwisko. Wówczas będziemy mogli w pełni legalnie poruszać się po polskich drogach. Co więcej, każda przerwa w ubezpieczeniu obciąża właściciela pojazdu i skutkuje nałożeniem na niego kary finansowej. Nie zapominajmy więc o zawarciu umowy na kolejny okres ubezpieczenia.

Źródło: LINK4