W naszym kraju przedstawiciele niektórych zawodów zobowiązani są do zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisę tego typu muszą posiadać m.in. notariusze czy agenci ubezpieczeniowi. Pomimo tego, że obowiązek ten nie dotyczy nauczycieli coraz więcej przedstawicieli tego zawodu decyduje się wykupić stosowną polisę. Dlaczego warto posiadać OC nauczyciela? 

Od czego chroni OC nauczyciela? 

Polskie regulacje prawne nie zaliczają nauczycieli do grup zawodowych mających obowiązek posiadania OC. Niewątpliwie jednak zakup dobrowolnego ubezpieczenia w przypadku pracowników oświaty jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Polisa tego typu zabezpiecza nauczyciela w razie roszczeń, do których może dojść w związku z jego zawinionym działaniem lub zaniechaniem podczas wykonywania czynności zawodowych, które następnie skutkuje wystąpieniem szkody u osoby trzeciej, czyli np. u ucznia. W praktyce może do takich zdarzeń może dojść zarówno podczas lekcji, jak i zajęć pozalekcyjnych oraz wycieczek. Zdarza się, że ich przyczyną są nieumyślne zaniedbania. Niejednokrotnie zdarza się też, że nauczyciele są obarczani winą przez rodziców np. za złamanie czy zwichnięcie nogi przez ucznia w szkole lub w przedszkolu. Czasami też dochodzi do sytuacji, w których sprawa znajduje finał w sądzie, a nauczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania. Właśnie w takich przypadkach ubezpieczenie OC zadziała – a odszkodowanie na rzecz poszkodowanego wypłaci ubezpieczyciel. Co istotne, wskazane ubezpieczenie obejmuje ochroną odpowiedzialność nauczyciela za szkody na osobie oraz na mieniu, np. odpowiedzialność za uszkodzenie sprzętu, który należy do ucznia lub jest własnością szkoły. 

Gdzie kupić ubezpieczenie dla nauczycieli? 

Szkoły zazwyczaj praktykują zakup polis grupowych, z czego nauczyciele chętnie korzystają. Niewątpliwie jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba szukać polisy samodzielnie. Atutem jest również to, że składka nie jest wysoka. Jednak z drugiej strony taka ochrona ma ograniczony zakres, może np. opiewać na niezbyt wysoką sumę gwarancyjną, która dodatkowo jest jedna na wszystkich ubezpieczonych. W efekcie przełoży się to na wysokość ewentualnej wypłaty z polisy. 

Samodzielny zakup polisy daje pewną dobrowolność – taka umowa będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb nauczyciela. Pomimo tego, że trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej oferty ostatecznie będzie to opłacalne. Wynika to z tego, że zakres ubezpieczenia i sumę gwarancyjną można ustalić na  poziomie, który będzie w większym stopniu umożliwiał pokrycie zgłoszonych roszczeń. 

Kiedy zadziała OC nauczyciela? 

Przy zakupie OC nauczyciela mogą pojawiać się pytania dotyczące skuteczności takiej polisy. Warto pamiętać o tym, że informacje dotyczące tego, co dokładnie dane ubezpieczenie obejmuje ochroną, znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Z zasady jednak ochrona obejmuje czynności zawodowe związane z prowadzoną działalnością nauczycielską. Mowa tutaj przede wszystkim o sprawowaniu opieki nad uczniami na terenie szkoły i poza nią, na wycieczkach, wyjazdach, spotkaniach odbywających się poza placówką oświatową oraz wyjściach na spacery, do kina, teatru itd. 

Niestety nie da się ubezpieczyć się od wszystkiego. Wyłączenia ograniczające odpowiedzialność ubezpieczyciela stanowią jeden z najważniejszych elementów OWU. Przy wykonywaniu czynności zawodowych nauczyciela niezmiernie istotną kwestią jest przestrzeganie zasad i zachowanie należytej staranności. Jeżeli np. do szkody doszło wskutek rażącego niedbalstwa, pod wpływem alkoholu lub umyślnie, to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. 

Należy dodać, że ubezpieczyciele różnie interpretują poszczególne pojęcia, dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. 

Źródło: UNIQA