Według ubezpieczycieli biżuteria należy do najczęściej kradzionych z domów i mieszkań przedmiotów. Średnia wartość kolczyków, naszyjników, pierścionków, „wynoszonych” przez złodziei wynosi około 2 569 złotych.

 
Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU wyjaśnia: „ Ze statystyk gromadzonych przez naszych rzeczoznawców wynika, że złodzieje wynoszą z nieruchomości przedmioty o średniej wartości 2 569 zł. Biżuteria jest bardzo „popularna” wśród przestępców, choć zdarza się, że jej realna wartość jest o wiele niższa niż sprawcom się początkowo wydaje. Klienci równie często zgłaszają nam kradzieże gotówki oraz sprzętu elektronicznego, przede wszystkim telewizorów, laptopów, tabletów i zestawów audio. Wszystkie te rzeczy można włączyć do ochrony ubezpieczeniowej”.
 
Szeroka definicja biżuterii pozwala objąć ochroną najczęściej znajdujące się w polskich domach kosztowności
Ubezpieczyciele pod pojęciem biżuterii rozumieją kategorię ruchomości domowych, do której zaliczają zazwyczaj wyroby z metali lub kamieni szlachetnych, substancji organicznych lub pereł. Są to: m.in. kolczyki, pierścionki, naszyjniki czy bransoletki.
 
Kiedy właściciel może ubiegać się odszkodowanie?
 
Właściciel może ubiegać się o odszkodowanie, jeśli biżuteria zostanie zniszczona lub utracona wskutek zdarzenia opisanego w umowie ubezpieczenia. Należą do nich przede wszystkim takie sytuacje jak pożar czy inne zdarzenia losowe, a także wspomniana powyżej kradzież z włamaniem.
Przedmioty muszą spełniać następujące warunki: mieć charakter użytkowy i w momencie szkody znajdować się w ubezpieczonym domu lub mieszkaniu, jednak nie wynajmowanym osobom trzecim.
 
Andrzej Paduszyński dodaje: „To od klienta zawierającego ubezpieczenie zależy, do jakiej kwoty będą chronione jego ruchomości domowe, w tym też biżuteria. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciele ustalają limity odpowiedzialności na poszczególne przedmioty objęte ochroną. Jest to zawsze precyzyjnie opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia”.
Przykładem na to może być jeden z produktów Compensy, gdzie limit za utraconą lub zniszczoną biżuterię wynosi 30% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych, nie więcej jednak niż 30 tys. złotych. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których ubezpieczyciel może odstąpić od tej zasady, wydając zgodę na indywidualne warunki ubezpieczenia. Wysokość odszkodowania ustalana jest według kosztów naprawy, wytworzenia lub ceny zakupu chronionych przedmiotów.
 
Źródło: www.brandscope.pl