Koszt pomocy medycznej dla Polaka na Majorce wyniósł 680 000 zł. Wiadomo, że pomoc medyczna za granicą jest zawsze kosztowana. Zwykła wizyta ambulatoryjna czy prosty zabieg, będą bardzo drogie, leczenie poważniejszych chorób, czy urazów za granicą opiewa już na astronomiczne sumy.

 
Mondial Assistance, dostawca ubezpieczeń turystycznych, przywołuje przykład zdarzenia z końca ubiegłego roku, kiedy niezbędna była pomoc assistance dla mężczyzny, u którego w trakcie wakacji wymagana była interwencja chirurgiczna w związku z tętniakiem mózgu.
 

Nieprzewidziane sytuacje zdarzają się wszędzie

 
I nie są zależne od miejsca i czasu. Udzielana za granicą pomoc medyczna jest zawsze bardzo kosztowna. Przy poważnych przypadkach medycznych koszty leczenia są astronomiczne. Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance potwierdza: „Najdroższe interwencje i pomoc udzielona Polakom w ubiegłym roku to kwoty idące w setki tysięcy złotych. Najdroższy rachunek to niemal 700 tysięcy złotych. Rekordowy przypadek dotyczył leczenia tętniaka mózgu na Majorce i obejmował hospitalizację, dwie operacje oraz transport medyczny do kraju. 316 tysięcy złotych zapłaciliśmy za leczenie sepsy na terenie Stanów Zjednoczonych. Kolejna bardzo kosztowana sytuacja wydarzyła się w Kenii. Klient trafił do szpitala po ataku drgawek. Badania wykazały mnogie zmiany wewnątrzczaszkowe. Repatriacja air-ambulansem do Polski, w asyście lekarza, stanowiła znaczną część poniesionych kosztów”.
 

„Najdroższe kierunki” pod względem kosztów leczenia

 
W przygotowanym przez Mondial Assistance zestawieniu pięciu najdroższych medycznych interwencji minionego roku pojawiły się takie kierunki jak Stany Zjednoczone, Kenia oraz Peru. Rekord jednak padł na bardzo popularnej wśród Polaków hiszpańskiej wyspie – Majorka. Najdroższa pomoc udzielona polskim turystom za granicą w 2017 roku (dane w PLN)*
 

  1. Majorka: Tętniak mózgu – 680 473
  2. USA: Sepsa – 316 912
  3. Kenia: Guz mózgu – 310 623
  4. Peru: Zawał – 258 326
  5. USA: Udar mózgu – 229 590

 
Transport medyczny do Polski niezbędny
 
Nieprzewidziane sytuacje, takie jak nagłe zachorowanie lub wypadek na drugim końcu świata i realizowany często w następstwie tych zdarzeń transport medyczny do kraju, to za każdym razem bardzo znaczący koszt. Transport medyczny ze Stanów Zjednoczonych, Azji lub Afryki do Polski za pomocą air-ambulansu to mniej więcej 250 tysięcy złotych – dodaje ekspert z Mondial Assistance. Należy jednak pamiętać, że polisa pokrywa wydatki do sumy ubezpieczenia, a te w krajach znajdujących się w odległych zakątkach świata mogą być o wiele większe niż zakładane w podstawowej wersji polisy.
 

Polisa turystyczna: Jakie sumy ubezpieczenia wybrać?

 
To zależy od miejsca do którego się wybieramy. Osoby wybierające takie kierunki jak Stany Zjednoczone, Afryka czy Azja zapłacą za polisę więcej niż osoby, które jadą do krajów znajdujących się na terenie Europy. Zakłady ubezpieczeń kraje znajdujące się poza Europą traktują jako strefę z wyższą składką ubezpieczeniową. W związku z wysokimi kosztami leczenia, przed wyjazdem warto wykupić ochronę ubezpieczeniową z właściwą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. W przypadku wyjazdów do krajów znajdujących się na terenie Europy limit ten nie powinien być niższy niż 80 000 zł. Natomiast przy wakacjach na innych kontynentach należy rozpatrywać sumy na minimum 300-400 tys. zł sumy ubezpieczenia. Polisa turystyczna jest zatem niezbędna.
 
Największe z możliwych limitów dla kosztów leczenia i assistance powinny wybierać osoby starsze, chorujące przewlekle czy wybierające się do Stanów Zjednoczonych lub Kanady – niezależnie od wieku, stanu zdrowia, planowanych aktywności.
 
*Dane Mondial Assistance
 
Źródło: www.mondial-assistance.pl