Niestety Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce zachorowań na nowotwory. Za taką sytuację odpowiada między innymi to, że Polacy unikają badań profilaktycznych. Z pomocą przychodzą jednak pracodawcy, którzy sprowadzają do zakładów pracy mobilne przychodnie. Dzięki czemu ich pracownicy mogą bezpłatnie i bez skierowania wykonywać badania profilaktyczne. 

Badania profilaktyczne w miejscu pracy 

Pakiety profilaktyczne proponowane przez Świat Zdrowia obejmują między innymi badania pod kątem czerniaka, raka piersi, tarczycy, jąder czy prostaty. Ale to nie wszystko. Osoby zainteresowane ofertą mogą także skorzystać z badań w kierunku cukrzycy i wydolności płuc, a także z porad dietetyka i psychologa. Co istotne, pracodawcy sami decydują o tym, który z pakietów wybiorą dla swojej kadry. 

– Zorganizowanie takich badań jest bardzo proste. Wystarczy, że pracodawca zgłosi zapotrzebowanie, a my zapewniamy personel medyczny, sprzęt i mobilny gabinet lekarski. Pracownicy otrzymują grafiki wizyt i zapisują się na badania w dogodnych dla nich godzinach pracy. Z naszych doświadczeń wynika, że takie listy zapełniają się bardzo szybko po ich ogłoszeniu, co tylko potwierdza fakt, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu akcje. Badania możemy zorganizować w busach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt lub w pomieszczeniach na terenie firmy, które wskaże pracodawca. Każdy z pracowników otrzymuje po badaniu niezbędne informacje od lekarzy i zalecenia co do dalszego postępowania – mówi Paulina Wróblewska Bębenek, Dyrektor ds. Oferty Zdrowotnej w NEUCA SA. 

Mobilne przychodnie w miejscu pracy 

Podczas dotychczasowych akcji profilaktycznych przebadano już ponad 3 tys. pracowników. Warto podkreślić, że w efekcie tych działań średnio 22% pacjentów skierowano do dalszej diagnostyki. 

Tylko w ubiegłym roku podczas specjalnych akcji profilaktycznych aż 35% pracowników zostało skierowanych do dalszej diagnostyki dermatologicznej. Optymizmem napawa jednak fakt, że coraz więcej pracodawców decyduje się na zamówienie do firmy mobilnej przychodni, gdzie każdy pracownik może przejść badania profilaktyczne. Niewątpliwą zaletą takich akcji jest to, że badania są wykonywane w miejscu i w godzinach pracy, a do tego bez skierowania, więc nie wymaga to żadnych specjalnych zabiegów ze strony pracownika. Wystarczy, że zapisze się na takie badanie w firmie – mówi Paulina Wróblewska Bębenek, Dyrektor ds. Oferty Zdrowotnej w NEUCA SA. 

Szansa na szybką diagnostykę 

Co istotne, w razie konieczności wykonania dalszych szczegółowych badań w kierunku nowotworów, ubezpieczeni w TU Zdrowie mogą skorzystać z programu Mój Onkolog. Pakiet ten dostępny jest w ramach polisy zdrowotnej, a jego głównym założeniem jest szybka diagnostyka. 

– W wielu przypadkach jesteśmy w stanie umówić pacjenta na konsultację w ciągu kilku dni, gdy tymczasem w ramach NFZ musiałby on czekać miesiącami. Pacjenci z podejrzeniem nowotworu, którzy przystąpią do programu, są prowadzeni krok po kroku przez Konsultanta Medycznego, który pomaga im w jak najszybszym dotarciu do specjalistów i wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych – mówi Dariusz Grądziel, Dyrektor Sprzedaży TU Zdrowie. 

Należy przypomnieć, że program Mój Onkolog został uruchomiony w 2018 roku. Diagnostyka realizowana w ramach tej oferty najczęściej dotyczyła podejrzenia nowotworów piersi u kobiet, prostaty u mężczyzn, a także czerniaka. Jak możemy przeczytać, już 75 tys. ubezpieczonych w TU Zdrowie posiada w ochronie ubezpieczeniowej Program Zdrowotny Mój Onkolog. 

Źródło: TU Zdrowie