27 września sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się na wprowadzenie do projektu nowelizacji ustaw o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej drobnych poprawek redakcyjnych zgłoszonych przez sejmowe biuro legislacyjne. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
 
 
Projekty nowelizacji ustaw o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zawierają rozwiązania, które umożliwią wypełnianie wymogów przewidzianych w rozporządzeniu unijnym w sprawie dokumentów dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
 

KNF odpowiedzialna za nadzór

 
Realizacja obowiązków przewidzianych w tym dokumencie sprowadza się do wskazania KNF jako organu odpowiedzialnego za nadzór, przestrzeganie i egzekwowanie rozporządzenia unijnego. KNF może też  nakładać kary administracyjne za nieprzestrzeganie jego przepisów.
 

Ubezpieczyciele pod groźbą kar administracyjnych muszą dostosować się do przepisów unijnych

 
Wszyscy przedstawiciele branży ubezpieczeń będą musieli stosować przepisy rozporządzenia unijnego. Jeśli tego nie uczynią, zostaną obciążeni karami administracyjnymi nałożonymi przez KNF.  Jedną z najdotkliwszych sankcji będzie kara w wysokości ponad 21 mln zł za naruszenia przepisów tego rozporządzenia. Komisja Finansów Publicznych, opowiedziała się również za tym, by KNF  monitorowała rynek ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. Będzie więc mogła wprowadzać zakazy lub ograniczenia sprzedaży produktów stwarzających zagrożenie dla klientów.  Prowadzony ma być zakaz tzw. sprzedaży krzyżowej, czyli kilku produktów jednocześnie. W przypadku umów ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym zobowiązano osoby sprzedające polisy, do informowania klientów o wysokości wskaźnika kosztów dystrybucji oraz wskaźnika kosztów prowizji, związanych z proponowaną umową ubezpieczenia.
 
 
Źródło: http: www.sejm.gov.pl