Jak już wielokrotnie wspominaliśmy ubezpieczyciele zapewniają ten sam zakres ubezpieczenia w ramach obowiązkowej polisy OC, natomiast w przypadku AC wszystko zależy od wybranego wariantu umowy. Z kolei na wysokość składki wpływa wiele czynników – jednym z nich jest posiadany pojazd. Czy jednak marka auta mocno rzutuje na cenę polisy?

Od czego zależy cena OC i AC?

Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC często sprzedawane są razem w ramach jednego pakietu. Pierwsze z nich jest w naszym kraju obowiązkowe i chroni nas przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które zostaną spowodowane ubezpieczonym pojazdem. Z kolei Autocasco nie jest dla nas obligatoryjne. Z tego typu ochrony skorzystamy w przypadku np. kradzieży auta, zderzenia z przeszkodą lub uszkodzenia go przez osoby trzecie.

Chcąc ustalić, ile zapłacimy za taką ochronę możemy użyć dedykowanych ku temu kalkulatorów – to szybki sposób na obliczenie wysokości składki. Jednak, jeśli nie jesteśmy pewni jakiego typu polisy potrzebujemy warto skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego. By określić cenę ubezpieczenia komunikacyjnego ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników, np. informacje o właścicielach pojazdu, samym samochodzie oraz dotychczasowym przebiegu ubezpieczenia tzw. historii szkodowej.

Bardzo istotnym parametrem jest właśnie szkodowość, która pokazuje, czy ostatnie lata jazdy ubezpieczonym pojazdem wiązały się z wypłacaniem odszkodowania z polisy, czy jednak nie dochodziło do takich zdarzeń. Jeśli byliśmy sprawcami wypadków i kolizji składka w naszej sytuacji będzie wyższa, natomiast jazda bezszkodowa sprawia, że koszt polisy będzie niższy.

Wpływ na cenę polisy komunikacyjnej ma także czas posiadania prawa jazdy. Kierowcy, którzy dopiero uzyskali uprawnienia i nie mieli jeszcze możliwości zebrania bezszkodowej historii ubezpieczeniowej, muszą liczyć się z wyższym kosztem ochrony, podobnie jak osoby młode, które nie ukończyły 26 lat. Wynika to z tego, że w ich przypadku ocena ryzyka jest dużo trudniejsza.

Natomiast w przypadku AC znaczenie ma zakres ochrony, czyli między innymi to, jaką metodę likwidacji szkody wybraliśmy, czy podczas naprawy stosowane będą części oryginalne i czy zdecydowaliśmy się na udział w szkodzie.

Koszt OC i AC a model samochodu

Jak już wcześniej wspominaliśmy pojazd, który podlega ochronie jest kolejnym czynnikiem, który brany jest pod uwagę przy wyliczaniu składki za OC i OC. Dane wskazują, że posiadacz małego auta miejskiego, o niewielkiej pojemności silnika, np. 1.0, przeciętnie zapłaci za ochronę mniej od właściciela samochodu sportowego, z silnikiem 3.0. Co więcej, różnica może wynieść nawet kilkaset złotych. Z czego to wynika? Ubezpieczyciele analizują ryzyko spowodowania szkody danym pojazdem i biorą pod uwagę dane statystyczne dotyczące wypadków i kolizji. W przypadku aut sportowych te szkody są powodowane częściej niż przez małe auta miejskie.

W przypadku AC znaczenie ma także wartość pojazdu, gdzie jednym z ryzyk, które może obejmować ochrona, jest kradzież auta. Jednocześnie istotne jest także i to, czy dany model pojazdu często pada łupem złodziei. Jeśli tak, to wówczas ubezpieczyciel ponosi podwyższone ryzyko ubezpieczeniowe.

Koszt OC i AC a marka samochodu

Na koszt polisy OC i AC wpływa również marka pojazdu. Ubezpieczyciele analizują szkodowość oraz ryzyko kradzieży w przypadku danej marki, a także biorą pod uwagę wartość pojazdu. Z tego względu posiadacze samochodów wybranych firm mogą zapłacić za ochronę nieco więcej niż właściciele aut o podobnych parametrach od innych producentów. Jednak w praktyce czynnik ten nie ma aż tak dużego wpływu na wysokość składki, jak np. historia przebiegu ubezpieczenia.

Źródło: AVIVA