Już prawie 20% firm zapewnia swoim pracownikom dostęp do opieki psychologicznej w ramach grupowego ubezpieczenia lub programu opieki medycznej. Co więcej, przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z nowych rozwiązań oferowanych przez ubezpieczycieli. Jednak wciąż można spotkać wyłączenia dotyczące problemów psychicznych, np. w ubezpieczeniach NNW.
Zapotrzebowanie na dodatkową opiekę psychologiczną
Niestety obecne czasy odbijają się na naszej kondycji psychicznej. Dodatkowa opieka psychologiczna to istotny aspekt, który coraz częściej zauważają także pracodawcy. Globalne badanie ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View” pokazuje, że spadł globalny odsetek pracowników, którzy mają poczucie, że pracodawcy wspierają ich w kwestii zdrowia psychicznego – tak uważa 64% (wcześniej 70%). Jednak warto zauważyć, że wzrósł odsetek firm, które oferują pracownikom opiekę psychologiczną w ramach ubezpieczenia – z 16 do 18%. Jak widać pomimo tego, że świadomość pracodawców rośnie, wciąż odbiega to od potrzeb deklarowanych przez pracowników. Również w naszym kraju wzrastają potrzeby pracowników w zakresie opieki psychologicznej, a pracodawcy starają się wyjść im naprzeciw.
– Widzę wśród przedsiębiorców rosnącą świadomość w obszarze zdrowia psychicznego. Co uległo zdecydowanej poprawie to otwartość zarówno pracodawców jak i pracowników do rozmowy na ten temat. Zmniejszyła się stygmatyzacja problematyki zdrowia psychicznego. Coraz więcej osób potrzebujących wie, że może szukać pomocy. W samych tylko placówkach publicznych na przestrzeni lat 2020-21 liczba pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i zachowania zwiększyła się o 12%, czyli do prawie 1,7 mln osób, jak wynika z danych GUS. Obawiam się, że obecnie jest ich jeszcze więcej, ale nowsze dane nie zostały jeszcze opublikowane. Ponadto, trzeba pamiętać o niemałej grupie, która leczy się prywatnie. Sądzę, że może to być drugie tyle osób. W efekcie z pytaniem o możliwość uwzględnienia świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych oraz programach opieki medycznej i ubezpieczeniach na życie spotykam się coraz częściej – mówi Tomasz Kaniewski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń na Życie w EIB SA.
Ochrona w ramach ubezpieczeń grupowych
Należy zauważyć, że zmieniające się potrzeby Polaków wpływają na modyfikację ofert ubezpieczycieli. Aktualnie większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia włączenie świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych w zakres ubezpieczeń zdrowotnych oraz programów opieki medycznej. Z takich rozwiązań korzystają pracodawcy. W podobny sposób rozwijana jest oferta ubezpieczeń na życie. Na przykład, jeden z ubezpieczycieli wprowadził niedawno nowy pakiet ochronny, który ma za zadanie wspierać zdrowie psychiczne. W ramach umowy dodatkowej pracownicy mogą skorzystać nawet z kilkunastu świadczeń rocznie. Dodatkowo, niektóre towarzystwa zaczęły również uwzględniać możliwość rozszerzenia zakresu leczenia szpitalnego w polisie o hospitalizację w związku z leczeniem chorób psychicznych, takich jak np. depresja czy nerwica (odszkodowanie za pobyt w placówce medycznej). Tego typu ochrona wcześniej była powszechnie wyłączona.
– Cieszę się, że zdecydowanie przełamujemy tabu tych problemów i otwarcie rozmawiamy o wsparciu zdrowia psychicznego pracowników. Jednak nadal w większości przypadków pomoc w ramach ubezpieczeń, poza wyjątkami, ma raczej charakter punktowej interwencji, a nie stałego, długofalowego leczenia. Choć spodziewam się, że i to będzie się zmieniać. Na razie jesteśmy na początku drogi, ale wierzę, że w najbliższej przyszłości ubezpieczenia grupowe będą zapewniały kompleksową pomoc, także w obszarze zdrowia psychicznego – dodaje Tomasz Kaniewski z EIB SA.
Wyłączenia dotyczące problemów psychologicznych
W ubezpieczeniach zdrowotnych zazwyczaj nie spotkamy szczególnych wyłączeń dotyczących problemów psychologicznych (o ile zakres ubezpieczenia zakłada świadczenia psychiatryczne i psychologiczne). Jednak w ubezpieczeniach na życie nadal funkcjonują istotne ograniczenia w tej kwestii. Do podstawowych wyłączeń, można zaliczyć wyjęcie spod ochrony skutków urazów oraz zdarzeń wynikających z chorób psychicznych. Ma to miejsce np. w podstawowych wariantach ubezpieczenia. Co w praktyce może nawet oznaczać całkowity brak wsparcia w leczeniu chorób psychicznych. Również ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), które stanowi popularne uzupełnienie polis na życie, zawiera niekiedy ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela za urazy będące wynikiem chorób psychicznych.
Źródło: EIB SA; brandscope.pl