Sytuacje takie jak problemy ze zdrowiem czy hospitalizacja nie tylko generują stres, ale też są trudnym przeżyciem dla każdego chorego. Dlatego warto rozszerzyć zakres polisy na życie właśnie o opcję pobytu w szpitalu. Tym bardziej, że z takim ubezpieczeniem możemy uzyskać dodatkowe środki finansowe, które mogą okazać się szczególnie przydatne podczas dalszego leczenia poszpitalnego.

Polisa na wypadek pobytu w szpitalu – dlaczego warto?

Wiele osób pewnie zastanawia się czy warto wykupić polisę na życie z rozszerzeniem o ochronę za pobyt w szpitalu. Tym bardziej, że nagła choroba czy nieszczęśliwy wypadek niesie ze sobą nie tylko problemy zdrowotne, lecz także finansowe. Z tego powodu dodatkowe ubezpieczenie na wypadek hospitalizacji może okazać się szczególnie pomocne, ponieważ dzięki niemu możemy zyskać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za każdy dzień pobytu w szpitalu. A środki z polisy mogą być także rekompensatą dochodów, które uległy zmniejszeniu lub utracie w związku z problemami zdrowotnymi. Wypłata pieniędzy z ubezpieczenia na życie osób, które były hospitalizowane znacznie ułatwia im powrót do zdrowia. Świadczenie sprawi, że będziemy mogli korzystać z prywatnej rehabilitacji, wykupić potrzebne leki i pokryć inne, niespodziewane wydatki. W tym miejscu warto wspomnieć, że świadczenie zwykle jest wypłacane po zakończonym pobycie w szpitalu.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – jak wybrać?

Przypominamy, że ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu jest częścią składową dostępnych na naszym rynku ubezpieczeń – polis na życie. Zazwyczaj opcja ta stanowi rozszerzenie zakresu umowy podstawowej. Decydując się na dany pakiet, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej np. sprawdzając, jaki rodzaj hospitalizacji będzie skutkował wypłatą świadczenia. Znaczenie ma także liczba dni jakie spędziliśmy w szpitalu. Część polis oferuje wsparcie finansowe przy bardzo krótkich hospitalizacjach, jednak w większości dostępnych produktów ochronnych pobyt w szpitalu spowodowany chorobą musi trwać nieprzerwanie co najmniej 4 dni. Warto także zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi dokumentów, które są niezbędne do wypełnienia wniosku o wypłatę świadczenia. Wszystkie te dane są ujęte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Pamiętajmy, że pobyt w szpitalu, który uprawnia ubezpieczonego do otrzymania świadczenia, najczęściej musi być spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą

Odszkodowanie za pobyt w szpitalu – wyłączenia

Czy może dojść do sytuacji, że nie otrzymamy odszkodowania za pobyt w szpitalu? Tak, dlatego przed podpisaniem polisy warto dokładnie zapoznać się z tzw. wyłączeniami odpowiedzialności towarzystwa. Zazwyczaj w przypadku, gdy doznamy nieszczęśliwego wypadku i trafimy do szpitala będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków, innych środków odurzających lub też jako ofiara masowego skażenia radioaktywnego,  towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić nam świadczenia. Na wypłatę pieniędzy nie możemy liczyć także wówczas, gdy pobyt w szpitalu związany będzie z operacją plastyczną, korektą płci czy chorobą psychiczną. Również zatajenie informacji o stanie zdrowia i dotychczasowych schorzeniach może być podstawą do odmowy wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela, dlatego lepiej nie ukrywać takich faktów.

Nie każdy też wie, że przed podpisaniem umowy o dodatkowe ubezpieczenie za pobyt w szpitalu, ubezpieczyciel może poprosić zainteresowanego tego typu produktem o przedstawienie oświadczenia o stanie zdrowia, dokumentacji medycznej lub skierować go na badania medyczne (koszty pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe).

Jak wybrać najlepszą polisę? Dobrym sposobem jest kontakt z doradcą ubezpieczeniowym, który pomoże nam w szybki i prosty sposób uzyskać informacje dotyczące polisy na życie z rozszerzeniem o pobyt w szpitalu. Warto przyjrzeć się szczegółowo różnym pakietom tak, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. 

Podsumowując, prywatna polisa na życie, która obejmuje pobyt w szpitalu, zapewnia nam ochronę w trudnych, życiowych momentach. A pobyt w szpitalu bez ubezpieczenia dodatkowego może przedłużać nasz powrót do zdrowia, ponieważ nie otrzymamy dodatkowych środków, które wspomogą naszą np. naszą rehabilitację.

Źródło: UNIQA