Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu dot. podroży w czasie pandemii. Dziś na nasze pytania odpowiada ekspert Wiener, Pan Rafał Juszkiewicz.

Czy zauważyli Państwo zmiany w preferencjach ubezpieczeniowych swoich Klientów? Np. czy Klienci pytają o ubezpieczenia turystyczne obejmujące ochroną również zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub są zainteresowani wyższymi  limitami odpowiedzialności?

Rafał Juszkiewicz z Wiener: Wraz z tym jak zaczęliśmy planować wakacyjny wypoczynek i podróże, rosło również zainteresowanie dobrą ochroną ubezpieczeniową. Klienci chcą też wiedzieć jakie są zakresy odpowiedzialności. Sytuacja związana z koronawirusem rzeczywiście spowodowała, że temat zachorowania na COVID-19 i pokrycia kosztów leczenia z tego tytułu stał się dla głównym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia turystycznego.

Zauważyliśmy, że przy utrzymującej się pandemii, obawa przed zakażeniem wirusem za granicą i wynikających z tego kosztów leczenia, zmienia oczekiwania Klientów. Szukają oni oferty, która udziela ochrony i gwarantuje pokrycie kosztów z tytułu zachorowania na COVID-19, jako jednostkę chorobową wywołaną tym wirusem.

Czy ubezpieczenia turystyczne oferowane przez Państwa Zakład Ubezpieczeń mają w swoim zakresie odpowiedzialność również za zdarzenia spowodowane zachorowaniem na COVID-19? Jeżeli nie, to skłaniają się Państwo do zmian w OWU i możliwości pokrycia ryzyka np. za opłatą dodatkowej składki?

Rafał Juszkiewicz w Wiener: W ramach oferty Wiener dostępne są dwa produkty, zapewniające bezpieczeństwo finansowe Klientów podczas wyjazdu za granicę – ubezpieczenie „W podróży” i „Na wszelki wypadek” z opcją kosztów leczenia za granicą. W ramach tych polis pokrywamy wszelkie koszty badań związanych z zachorowaniem, leczenia oraz koszty transportu medycznego, umożliwiającego powrót do kraju po leczeniu. Dotyczy to również w przypadków zakażeń koronawirusem. Należy jednak pamiętać, iż zakres ubezpieczenia nie obejmuje takich świadczeń jak: koszty badań profilaktycznych pod kątem obecności wirusa, zorganizowanie transportu do Polski, jeżeli zachorowanie nie zostało potwierdzone, czy też zwrotu kosztów odwołanej imprezy turystycznej w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia czy epidemii.

Chcę jednak podkreślić, że sugerujemy aby przed każdą podróżą śledzić zalecenia, komunikaty i ostrzeżenia publikowane w kraju docelowym.

Czy posiadają Państwo ofertę ubezpieczenia dedykowaną dla osób, które zdecydują się na odpoczynek w kraju?

Rafał Juszkiewicz w Wiener: Tak, stworzyliśmy pakiet „W podróży”, które zawiera ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jest polisą krótkoterminową działa już od 1. dnia. Dlatego jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy urlop w Polsce. Polisa obejmuje również sporty wysokiego ryzyka. W praktyce oznacza to, że ochroną przed skutkami nieszczęśliwego wypadku obejmujemy również tych, którzy podczas wakacji chcą odwiedzić polskie góry, uprawiać kitesurfing nad morzem, czy jeździć konno.

Na co Klienci powinni szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia turystycznego?

Rafał Juszkiewicz z Wiener: Z pewnością musimy pamiętać o odpowiednim zakresie i sumie ubezpieczenia. Warto przypomnieć, że wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia uszczerbku na zdrowiu. Większość z nas korzysta z ubezpieczeń grupowych dla całej rodziny. Zakres takich polis może nie uwzględniać naszych urlopowych planów, np. aktywnego wypoczynku na wodzie, czy zdobywania kolejnych szlaków w Tatrach. Warto pamiętać, by przed urlopem sprawdzić zakres swojej polisy z doświadczonym agentem i wybrać taki, który rzeczywiście odpowiada naszym potrzebom. Jeśli podróżujemy za granicę, warto sprawdzić jakie warunki tam aktualnie panują, bo sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Dla porównania: złamanie nogi we Francji może kosztować nawet… 140 000 zł. Taki wypadek zdarzył się w 2015 roku, gdy mężczyzna podczas jazdy na nartach złamał nogę, a francuskie placówki wystawiły bardzo wysoki rachunek. Na szczęście, koszty poniósł ubezpieczyciel w ramach wykupionej wcześniej przez Klienta polisy. To pokazuje, że dla spokoju i prawdziwego odpoczynku podczas wakacji, warto mieć odpowiednią ochronę ubezpieczenia.

Czy oferowane przez Państwa Zakład Ubezpieczeń polisy podróżne można kupić zdalnie?

Rafał Juszkiewicz z Wiener: Tak – wszystkie nasze produkty można kupić na odległość, elektronicznie i bez papieru. Ubezpieczenia turystyczne są też często sprzedawane przez agentów w formie linków referencyjnych, gdzie za pomocą kilku kliknięć można wybrać właściwy pakiet.