Polacy coraz częściej, jako formę spędzania wolnego czasu wybierają wyjazd na żagle. Aktywność ta jest dosyć kosztowna i wymagająca, jednak grono jej miłośników stale się powiększa. Ale żeglowanie to nie tylko zwiedzanie i błogi relaks – dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Można to zrobić wybierając najlepsze ubezpieczenie dla żeglarzy. 

Żagle – aktywny wypoczynek  

Żagle do dość wymagający i kosztowny sport – mimo to, grono jego miłośników stale się powiększa. Z pewnością sprzyjającym ku temu czynnikiem są doskonałe warunki panujące w wielu regionach naszego kraju. Sport ten łączy w sobie aktywny wypoczynek, zwiedzanie i błogi relaks. Jednak, by żeglować bez stresu, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i niezbędne akcesoria, a także o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy, by o te kwestie musimy zadbać jeszcze przed wyjazdem. Zatem jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla żeglarzy? 

Co zabrać na żagle? 

Wiele osób przed pierwszym wyjazdem na żagle zastanawia się co należy zabrać ze sobą w wymarzony rejs. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że warunki pogodowe są zwykle trudne do przewidzenia, a pogoda może zmieniać się bardzo dynamicznie nawet kilka razy w ciągu dnia. Dlatego z pewnością należy spakować sztormiaki i ciepłe ubrania. Doświadczenie pokazuje, że mogą się one przydać nawet w ciepłych krajach. 

Do obowiązkowych elementów garderoby na jachcie zaliczamy także kamizelkę asekuracyjną, więc i o niej nie możemy zapomnieć. Pływając po morzach lub jeziorach, będziemy narażeni na działanie promieni słonecznych UV, dlatego koniecznie zabierzmy ze sobą krem z wysokim filtrem oraz nakrycie głowy. W przypadku zagranicznego wyjazdu na żagle przydadzą nam się również: rozmówki, przewodnik turystyczny, lokalna waluta oraz dobre ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam wsparcie w trudnych sytuacjach. Tego typu polis uchroni nas przed samodzielnym pokrywaniem wysokich kosztów ewentualnego leczenia oraz roszczeniami osób trzecich, jeśli niechcący wyrządzimy komuś krzywdę lub szkodę. 

Ubezpieczenie dla żeglarzy 

Wybierając ubezpieczenie turystyczne musimy zwrócić uwagę na to czy jest ono zgodne z naszymi potrzebami. Wynika to z tego, że nie każda polisa zapewnia szeroką ochronę ubezpieczeniową i opiewa na odpowiednio wysokie kwoty. Nie zapominajmy o tym, że koszty akcji ratowniczej oraz leczenia poza granicami kraju mogą być naprawdę bardzo wysokie.  Zadbajmy także o ubezpieczenie OC – tym bardziej, że o wypadek podczas pływania jachtem nietrudno. 

Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej powinniśmy dokładnie zweryfikować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i upewnić się, że obejmuje ono sporty, które planujemy uprawiać podczas wyjazdu. Może się, bowiem okazać, że pływanie jachtem żaglowym, nurkowanie czy inne amatorskie aktywności ubezpieczane są dostępne wyłącznie za opłatą dodatkowej składki. 

Źródło: Nationale-Nederlanden