
Susze, powodzie i gradobicia już na stałe wpisały się w nasz klimat. Niestety nieprzewidziane warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do ogromnych strat w gospodarstwie rolnym. Dlatego, by uniknąć kłopotów finansowych, warto postawić na kompleksowe ubezpieczenia rolnicze, które zapewniają wsparcie w trudnych sytuacjach. Jakie opcje ochrony mają rolnicy?
Co obejmują ubezpieczenia rolnicze?
Ubezpieczenia w rolnictwie obejmują zarówno produkty obowiązkowe, jak i dobrowolne. Polisy tego typu pozwalają na kompleksowe zabezpieczenie gospodarstwa.
Warto przypomnieć, że każdy posiadacz gospodarstwa rolnego zgodnie z przepisami prawa musi wykupić:
- obowiązkowe ubezpieczenie budynków, które chroni gospodarstwo przed stratami spowodowanymi pożarem, wichurą, gradobiciem czy powodzią;
- odpowiedzialność cywilną (OC) rolnika, które zapewnia ochronę finansową w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.
Natomiast dodatkowa polisa np. Agro Pakiet oferowany przez InterRisk pozwala na ubezpieczenie:
- zwierząt gospodarskich;
- zapasów i materiałów;
- ruchomości domowych;
- sprzętu rolniczego.
Taka rozszerzona forma ubezpieczenia rolniczego zapewnia bezpieczeństwo finansowe na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń.
W ofercie ubezpieczyciela znajdziemy również pakiet Agrocasco, który obejmuje ochroną maszyny rolnicze wykorzystywane w pracach polowych, ogrodniczych i leśnych. Zakres tego ubezpieczenia to:
- ochrona pojazdów rolniczych przed skutkami uszkodzenia, zniszczenia i utraty,
- OC posiadaczy pojazdów mechanicznych,
- NNW dla kierowców i pasażerów,
- ochrona prawna w przypadku szkód związanych z użytkowaniem maszyn.
W związku z tym, że praca w rolnictwie niesie za sobą wysokie ryzyko wypadków i urazów rolnicy mogą także zakupić NNW. Produkt ten zapewnia:
- 24-godzinną ochronę na całym świecie,
- możliwość wyboru sumy ubezpieczenia,
- ochronę dla członków rodziny rolnika.
Ubezpieczenie upraw rolnych
Jak wiadomo straty w plonach mogą mieć katastrofalne skutki finansowe. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie upraw. Polisa tego typu zapewnia rekompensatę w przypadku:
- gradu,
- przymrozków wiosennych,
- huraganu,
- deszczu nawalnego,
- ujemnych skutków przezimowania.
Należy podkreślić, że rolnicy, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich mają obowiązek ubezpieczyć co najmniej 50% powierzchni upraw od jednego z określonych w ustawie ryzyk. Dodatkowo, budżet państwa dopłaca 65% składki, co sprawia, że ubezpieczenie to jest wyjątkowo opłacalne.
Ile kosztuje ubezpieczenie rolnicze?
To ile zapłacimy za ubezpieczenie działalności rolniczej zależy od powierzchni gospodarstwa, rodzaju mienia i zakresu ochrony. Z kolei w przypadku upraw wysokość składki zależy od rodzaju uprawy, areału oraz zakresu ubezpieczenia.
Pamiętajmy jednak, że dzięki dopłatom państwowym ubezpieczenie jest dostępne nawet dla mniejszych gospodarstw, a ochrona przed stratami gwarantuje rolnikom stabilność finansową. Produkty tego typu niosą ze sobą również takie korzyści, jak:
- rekompensata strat finansowych, czyli możliwość pokrycia kosztów naprawy, odbudowy lub zakupu nowego sprzętu,
- ochrona budynków i maszyn, czyli stanowią zabezpieczenie przed szkodami wynikającymi z pożaru, wichury czy zalania,
- wsparcie w razie nieoczekiwanych zdarzeń, zapewniając pomoc finansowa w przypadku zniszczenia plonów, strat w inwentarzu lub problemów związanych z działalnością rolniczą,
- dostępność dotacji do składek, a co za tym idzie możliwość obniżenia kosztów ubezpieczenia upraw nawet o 65%.
Niewątpliwie warto postawić na kompleksową ochronę, a taką oferują ubezpieczenia rolnicze w InterRisk. Bez względu na wielkość gospodarstwa, rolnik znajdzie tam polisę dopasowaną zarówno do profilu prowadzonej działalności rolnej, jak i swoich potrzeb.
Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group