Nie każdy wie, że w ramach ubezpieczenia ruchomości znajdujących się w domu lub mieszkaniu możemy objąć ochroną również laptopa, który został zakupiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jak działa takie ubezpieczenie?
Ubezpieczenie firmowego laptopa w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania
Ubezpieczenie laptopa w ramach ubezpieczenia ruchomości domowych znajdujących się w domu lub mieszkaniu może zapewnić nam ochronę przed finansowymi skutkami wielu niespodziewanych sytuacji. Na przykład w LINK4 możemy ubezpieczyć ruchomości domowe, w tym laptopy od Pożaru i innych zdarzeń losowych, od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku, od Przepięcia. Ubezpieczyciel daje nam także możliwość ubezpieczenia ruchomości domowych od wszelkiego ryzyka. W przypadku ubezpieczenia mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych mamy do czynienia z ubezpieczeniem od ryzyk nazwanych, czyli wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W odniesieniu do ruchomości domowych (a do takich zalicza się laptop) ochrona ubezpieczeniowa zadziała wtedy, gdy do uszkodzenia komputera dojdzie na skutek m.in.:
- pożaru,
- uderzenia pioruna,
- zalania, w tym przez osoby trzecie,
- deszczu nawalnego,
- trzęsienia, obsunięcia i zapadania się ziemi,
- działania dymu i sadzy,
- aktów wandalizmu.
Natomiast decydując się na ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka, ochrona ubezpieczeniowa będzie obejmowała skutki wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń – poza tymi, które są wskazane w umowie jako wyłączone z odpowiedzialności. Warto zwrócić uwagę na to, na jaką wysokość odszkodowania możemy liczyć, jeśli dojdzie do uszkodzenia laptopa na skutek upadku, potrącenia lub przewrócenia. W tym przypadku możemy otrzymać świadczenie równe 50% kwoty wyliczonej według zasad ogólnych, określonych dla ustalenia wartości odszkodowania za uszkodzenie, zniszczenie lub utratę ruchomości domowych.
Nie tylko kradzież, ale też przepięcia
Jak wspominaliśmy firmowy laptop możemy ubezpieczyć również od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku. W tym przypadku odszkodowanie zostanie wypłacone, gdy dojdzie do szkody na skutek kradzieży z włamaniem, rabunku lub dewastacji. Co istotne, odszkodowanie za sprzęt firmowy nie może przekroczyć 25% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych. Nie ma tu znaczenia, czy zdecydowaliśmy się na zakup ubezpieczenia mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenia mienia od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku, czy też ubezpieczenia mienia od wszelkiego ryzyka.
Laptop i inny sprzęt elektroniczny używany do pracy zarobkowej warto zabezpieczyć od ryzyka przepięcia. Jak wiadomo, nagły i krótkotrwały skok napięcia w sieci może skutkować m.in. uszkodzeniem systemu operacyjnego, skrócić żywotność dysku twardego, jak również doprowadzić do zniszczenia dysków półprzewodnikowych. W LINK4 możemy rozszerzyć zakres ochrony i ubezpieczyć sprzęt od Przepięcia, które przyda się w takiej sytuacji i zapewni ochronę przed finansowymi konsekwencjami takich szkód.
Ubezpieczenie sprzętu firmowego znajdującego się w domu
Decydując się na zakup ubezpieczenia mieszkania lub domu, powinniśmy skupić się na wszystkich aspektach związanych z posiadaniem i użytkowaniem nieruchomości – nie tylko na laptopie, który zamierzamy używać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W kontekście tego sprzętu należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- suma ubezpieczenia ruchomości domowych od zdarzeń losowych,
- suma ubezpieczenia ruchomości domowych od kradzieży.
Pamiętajmy, że zakres ochrony ubezpieczenia ruchomości znajdujących się w domu może obejmować laptopa, który został zakupiony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Co więcej, nie dotyczy to tylko komputera, ale też innych urządzeń i elementów wyposażenia, które są wykorzystywane w pracy zarobkowej na takich samych zasadach – np. sprzętu audiowizualnego, fotograficznego, elektronicznego czy telefonu komórkowego. Niewątpliwie mając tego typu polisę nie będziemy musieli martwić się skutkami szkód dotyczących np. firmowego laptopa. W przypadku jego uszkodzenia lub utraty, wystarczy jak najszybciej zgłosić szkodę, a następnie postępować zgodnie z wskazówkami otrzymanymi od ubezpieczyciela.
Źródło: LINK4