Niewątpliwie ubezpieczenie od zalania to jedno z najważniejszych ubezpieczeń, o które powinien zadbać każdy właściciel nieruchomości. Doświadczenie pokazuje bowiem, że zalanie mieszkania należy do najczęściej zgłaszanych ubezpieczycielom zdarzeń. Tego typu szkody nie tylko psują estetykę, ale też i zagrażają zdrowiu. Niestety przyczyn zalania może być wiele – od usterki pralki, po awarie instalacji wodociągowej. Jednak bez względu na źródło szkody, warto wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić.
Zalanie mieszkania
Na samym początku warto wiedzieć, co zrobić, jeśli odkryjemy, że nasze mieszkanie jest zalewane. Po pierwsze powinniśmy zabezpieczyć wszelkie sprzęty, którym zagraża woda. Następnie należy ustalić, który z sąsiadów jest sprawcą zdarzenia. Jeśli jednak do zalania doszło z instalacji wodnej, za którą nie odpowiada żaden lokator musimy powiadomić zarządcę budynku.
Zalanie mieszkania sąsiadowi – co zrobić?
Co jednak zrobić, gdy sytuacja będzie zupełnie odmienna i to my będziemy sprawcą zalania mieszkania sąsiada. W takiej sytuacji dobrze jest posiadać polisę OC w życiu prywatnym, która obejmuje m.in. ubezpieczenie od zalania sąsiada. Tego typu umowa pozwoli na pokrycie kosztów wyrządzonej szkody przez ubezpieczyciela. Co ważne ubezpieczenie to możemy wykupić razem z ubezpieczeniem nieruchomości.
Jeśli to my jesteśmy sprawcą zalania cudzego mieszkania powinniśmy przede wszystkim:
- zlokalizować i usunąć przyczynę zalania (jeśli jest to możliwe),
- skontaktować się z sąsiadem z zalanego mieszkania i poinformować go, że może liczyć na pomoc naszego ubezpieczyciela,
- skontaktować się z ubezpieczycielem. Możemy także podać kontakt poszkodowanemu sąsiadowi i poczekać, aż to on zgłosi szkodę.
Zalanie mieszkania a brak ubezpieczenia
Cała sprawa może się mocno skomplikować, gdy nie mamy ubezpieczenia nieruchomości od zalania i OC w życiu prywatnym. Co wówczas możemy zrobić?
Gdy zaleje nas sąsiad:
- możemy dochodzić od niego odszkodowania (jeśli posiada polisę OC w życiu prywatnym sprawa będzie dużo łatwiejsza),
- jeśli nasze ubezpieczenie mieszkania obejmuje sytuację zalania przez osoby trzecie, możemy zgłosić szkodę z własnej polisy.
Jeśli to my jesteśmy odpowiedzialni za zdarzenie a nie mamy ubezpieczenia scenariusz wydarzeń może wyglądać tak:
- sąsiad może żądać zlikwidowania szkody bezpośrednio od nas,
- jeśli nie zgodzimy się naprawić szkody, sąsiad może dochodzić swoich praw na drodze sądowej,
- jeżeli sąsiad ma polisę mieszkaniową, to za szkody zapłaci mu jego ubezpieczyciel (pod warunkiem, że polisa to obejmuje).
Bezpieczeństwo finansowe dzięki ubezpieczeniu
Mimo tego, że powyższe sytuacje zostały opisane dosyć ogólnie śmiało można stwierdzić, że najbezpieczniej jest ubezpieczyć własne mienie od ryzyka zalania bądź wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Finansowe skutki zalania naszego mienia nie będą tak dotkliwe również wówczas, gdy ubezpieczenie mieszkania od zalania posiada nasz sąsiad. Jednak warto samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swojego domu i swoich finansów. Tym bardziej, że dochodzenie wypłaty w ramach ubezpieczenia wiąże się z mniejszymi formalnościami i pozwala szybciej naprawić zniszczone mienie.
Pamiętajmy tylko, by przy zawieraniu umowy ubezpieczenia mieszkania zwrócić uwagę na to, czy proponowana nam oferta uwzględnia opcję ochrony w przypadku zalania cudzej nieruchomości.
Źródło: Aviva