Mimo tego, że akrobatyka jest wymagająca i urazowa każdego roku sport ten budzi duże zainteresowanie wśród najmłodszych. Dlatego warto zapewnić swojemu dziecku nie tylko dobre warunki do rozwoju zainteresowań, ale też odpowiednią ochronę na wypadek kontuzji.

Akrobatyka sportowa – na czym polega?

Z całą pewnością akrobatyka sportowa jest bardzo widowiskowym sportem. Jednak wielu rodziców ma obawy związane z wysoką urazowością tej dyscypliny. Wykonywanie akrobacji to nic innego jak łączenie skoków, ćwiczeń akrobatycznych i figur. Trening polega między innymi na prawidłowym rozciągnięciu i wyćwiczeniu ciała. Zazwyczaj na zajęciach dzieci wykonują szpagaty, salta i przewroty. W programie treningowym zazwyczaj znajdują się także elementy treningu siłowego i sprawnościowego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że budowanie odpowiedniej gibkości ciała i wzmocnienie mięśni szkieletowych sprawia, że dziecko w sposób naturalny utrzymuje prawidłową postawę ciała. Jest to bardzo ważne – szczególnie w dzisiejszych czasach.

Co ważne, treningi nie odbywają się wyłącznie na salach gimnastycznych. Często, bowiem zajęcia organizowane są w parkach trampolin. Doświadczenie pokazuje, że praca z wykfalifikowanym trenerem pozwala opanować podstawy akrobatyki sportowej dosłownie w kilka miesięcy. Pamiętajmy jednak, by treningi były dopasowane do wieku dziecka i jego umiejętności, tak by młody akrobata nie zniechęcił się szybko do tego sportu. I mimo tego, że to szkoła ma zapewnić warunki do bezpiecznego uprawiania sportu, rodzice powinni mieć świadomość, że jest to dyscyplina obciążona sporym ryzykiem kontuzji.

Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego akrobatykę sportową

Nie każdy wie, że grupowe ubezpieczenie szkolne, które wykupiliśmy dziecku na początku roku szkolnego, może nie uwzględniać zajęć pozalekcyjnych. Praktyka pokazuje, że niektóre polisy tego typu obejmują ochroną dziecko wyłącznie podczas zajęć sportowych, które odbywają się w ramach nauki szkolnej.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia oferowanego np. przez Nationale-Nederlanden. Produkt ubezpieczyciele jest skonstruowany tak, by dziecko było objęte ochroną całą dobę. Natomiast odszkodowanie wypłacane jest w stałej wysokości za konkretne urazy. Niezwykle istotne jest to, by w przypadku małego sportowca wykupić polisę, w której nie ma limitu wypłat. Tego typu rozwiązanie pozwala na wypłatę pieniędzy bez względu na liczbę wypadków, jakie przydadzą się dziecku. To, w jakich konkretnie sytuacjach będziemy mogli liczyć na finansowe wsparcie ubezpieczyciela znajdziemy w zapisach OWU. Na przykładzie wcześniej wspomnianego ubezpieczenia wysokość odszkodowania za konkretny uszczerbek na zdrowiu jest ustalona z góry – dzięki temu wiemy, że gdy nasza pociecha np. złamie rękę, otrzymamy 600, 700 lub 1000 zł, w zależności od tego, który z pakietów ubezpieczeniowych wybraliśmy. W przypadku dziecka, które aktywnie uprawia sport, Nationale-Nederlanden poleca pakiet Premium. Składka w tym wariancie jest wyższa, ale przekłada się to również na kwoty odszkodowań za konkretne zdarzenia.

Ubezpieczenie NNW dziecka

Zgodnie z zapisami umowy, ubezpieczenie NNW dziecka możemy wzbogacić o pakiety dodatkowe, takie jak choćby Opieka po wypadku lub Opieka medyczna. Ubezpieczyciel zapewnia, że dopłata wówczas jest niewielka, a usługi, które zawierają wspomniane pakiety, znacząco ułatwiają dostęp do lekarzy specjalistów i zabiegów rehabilitacyjnych po wypadku. Dzięki tak zbudowanej polisie nasze dziecko szybko wróci do sprawności, a co za tym idzie i do uprawiania swojej ulubionej aktywności sportowej.

Źródło: Nationale-Nederlanden