Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował poradnik odnośnie ubezpieczenia OC przy zakupie używanego pojazdu. Przypomina w nim, że kupując używany samochód nowy właściciel powinien sprawdzić czy pojazd posiada ważną polisę OC a także o tym, że ubezpieczenie zbywcy nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.
Zakup używanego samochodu – co z OC?
Finalizując zakup używanego samochodu zawsze powinniśmy sprawdzić, czy jego właściciel posiada aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Możemy to w prosty i szybki sposób zweryfikować na podstawie bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co więcej usługa ta jest bezpłatna i nie wymaga pozostawiania danych osobowych. Wystarczy w wyszukiwarce na stronie UFG lub na smartfonie w aplikacji „Na Wypadek” wpisać w odpowiednie pola numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu (lub numer VIN), a uzyskamy informację o tym, czy polisa OC jest ważna i jaki zakład ubezpieczeń ją wystawił.
UFG radzi, by od razu skontaktować się z tym ubezpieczycielem i sprawdzić, do kiedy polisa jest ważna. Zdarza się bowiem, że czasami sprzedający (jako kolejny właściciel pojazdu) składa wypowiedzenie OC. Co w praktyce oznacza, że polisa kończy się przed terminem umieszczonym na umowie.
Jak powszechnie wiadomo, zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać nabywcy polisę OC. Z kolei nowy właściciel może korzystać z ubezpieczenia zbywcy pojazdu, albo w dowolnym momencie wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową, z wybranym przez siebie – innym zakładem ubezpieczeń. Niezwykle istotne jest to, że w pierwszym przypadku ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje tylko do końca okresu widniejącego na polisie (chyba, że umowa została wypowiedziana z wcześniejszym terminem). A jeśli płatność składek była rozłożona na raty, musimy pamiętać o ich terminowym uregulowaniu.
POBIERZ PORADNIK
Zakup samochodu w komisie – kwestia ubezpieczenia
W przypadku zakupu samochodu w komisie kwestia ubezpieczenia OC wygląda podobnie. Jako nabywcy mamy prawo do tego, by korzystać z polisy dotychczasowego posiadacza. Co ważne, jeśli dotychczasowa umowa wygasła, pojazd powinien mieć OC krótkoterminowe, wykupione przez właściciela komisu. Warto pamiętać, że OC krótkoterminowe zawiera się na okres co najmniej 30 dni i zwykle maksymalnie tyle czasu będzie mieć nowy właściciel na zawarcie swojej umowy ubezpieczenia. Ale uwaga! OC krótkoterminowe również nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia.
Zdarza się również, że sprzedawane przez komis auto może pochodzić z zagranicy. Wówczas powinno zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od sprowadzenia do kraju i posiadać polisę OC (obecnie, w związku z epidemią covid-19, okres ten dla aut sprowadzonych z UE przejściowo wydłużono do 60 dni). Co jednak zrobić, gdy nie zostało jeszcze zarejestrowane? W takim przypadku to my, jako nabywcy powinniśmy dokonać rejestracji samochodu i najpóźniej w tym samym dniu zawrzeć umowę ubezpieczenia OC – ale nie później niż przed wprowadzeniem go do ruchu.
Nieco bardziej rygorystyczna zasada obowiązuje w przypadku nabycia pojazdu zarejestrowanego, którego zbywca – wbrew obowiązkowi – nie zawarł ubezpieczenia w zakresie OC. W takiej sytuacji umowa ubezpieczenia OC powinna zostać zawarta przez nabywcę najpóźniej w dniu kupna pojazdu, ale nie później niż przed wprowadzeniem go do ruchu.
Kiedy można korzystać z zagranicznej polisy OC?
Decydując się na bezpośredni zakup samochodu za granicą i sprowadzenie go do kraju mamy 30 dni na jego zarejestrowanie w kraju (obecnie, w związku z covid-19, dla aut sprowadzonych z krajów UE – 60 dni). Jeśli poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta i ma ono ważne ubezpieczenie OC, nabywca może w tym czasie korzystać z zagranicznej polisy. Jeżeli jednak dochodzi do sytuacji, w której pojazd został już wyrejestrowany, to przed jego sprowadzeniem musimy wyrobić tymczasowe (ważne 30 dni) tablice rejestracyjne i wykupić na ten okres krótkoterminowe ubezpieczenie. W kolejnym kroku powinniśmy zawrzeć standardową umowę ubezpieczenia OC ważną przez 12 miesięcy.
Nie zapominajmy o tym, że każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu musi mieć ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – obowiązek ten nakłada na nas ustawa. I nawet jeden dzień przerwy w okresie ubezpieczenia skutkuje nałożeniem opłaty za brak obowiązkowego OC -a ta w tym roku wynosi nawet do 5600 złotych w przypadku samochodu osobowego.
W tym miejscu warto dodać, że najwięcej wezwań wystawianych przez UFG dotyczy wygaśnięcia ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Czyli sytuacji, gdy po zakupie używanego pojazdu ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, a nowy właściciel nie dopilnuje terminu zawarcia nowej polisy OC.
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny