Większość z nas zdaje sobie sprawę z konieczności ubezpieczenia samochodu czy też takich pojazdów mechanicznych jak motocykle lub ciągniki. Jednak czasami możemy się zastanawiać nad tym, czy ubezpieczenie przyczepy kempingowej jest wymagane? Czy przyczepa uważana jest za pojazd? 

Czy przyczepa kempingowa to pojazd mechaniczny? 

Przyczepa kempingowa to rodzaj pojazdu drogowego, który nie posiada własnego napędu i jest holowany przez inny pojazd silnikowy np. samochód. Zazwyczaj tego typu przyczepa wykorzystywana jest przez nas jako tymczasowe miejsce zamieszkania podczas podróży. Niewątpliwie taki sposób podróżowania pozwala nam cieszyć się mobilnością oraz niezależnością, Warto zauważyć, że czasami, przyczepy kempingowe służą jako stałe domy dla osób, które nie mają innego miejsca zamieszkania. Wówczas kwestia ubezpieczenia przyczepy może nie być rozważana. 

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej – czy jest wymagane? 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie przyczepy kempingowej jest wymagane. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie związane z polisą OC. Przypominamy, że to ubezpieczenie komunikacyjne zabezpiecza właściciela przed finansowymi konsekwencjami szkód spowodowanych przez pojazd. Jednak tu może się pojawić pytanie: Czy przyczepa może być przyczyną szkód? Okazuje się, że tak. Na przykład, gdy przypadkowo odłączy się od holującego ją samochodu i spowoduje uszkodzenia innych pojazdów, stwarzając poważne zagrożenie na drodze. 

Także źle zabezpieczona przyczepa kempingowa może stoczyć się na nierównym terenie, np. na kempingu. A samo manewrowanie pojazdem z przyczepą również wiąże się z ryzykiem – podczas cofania czy skręcania łatwo o zahaczenie czy stłuczkę. Z tego powodu ubezpieczenie OC przyczepy jest nie tylko ważne, ale też konieczne. 

Dobre ubezpieczenie przyczepy kempingowej 

Z pewnością znalezienie dobrego ubezpieczenia, szczególnie autocasco (AC) dla przyczepy kempingowej może być sporym wyzwaniem. Wynika to z tego, że oferta ubezpieczeń dla przyczep nie jest zbyt rozbudowana – nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tego typu polisy. Dlatego kluczowe jest dobre rozpoznanie ofert dostępnych na rynku, a także ich porównywanie. Pomimo tych trudności osoby posiadające przyczepy kempingowe decydują się również na ubezpieczenie autocasco. Produkt ten niewątpliwie zapewnia szerszą ochronę. Ważne jest to, aby przy wyborze tego typu ubezpieczenia kierować się zakresem ochrony. Z reguły im wyższa jest cena ubezpieczenia, tym większe zabezpieczenie w przypadku uszkodzeń czy kradzieży przyczepy. 

Natomiast w przypadku ubezpieczenia OC, głównym kryterium jest zazwyczaj niska cena, a wysokość składki ubezpieczeniowej często zależy od maksymalnej ładowności przyczepy. Pamiętajmy o tym, że rejestracja oraz zakup polisy OC dla przyczepy kempingowej jest konieczny. A ubezpieczenie powinniśmy nabyć nie później niż w dniu jej rejestracji. Co istotne, możliwe jest wykupienie polisy OC dla przyczepy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż polisa dla samochodu, który ją holuje. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group