Zimowe wyjazdy sprzyjają aktywności sportowej. Dlatego, by uchronić się przed finansowymi skutkami utraty lub uszkodzenia sprzętu sportowego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim rozszerzeniem.
Polisa turystyczna – ochrona przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych
Bez względu na kierunek naszej zimowej podróży, polisa turystyczna w podstawowym zakresie ubezpieczenia ochroni nas przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych. Nie każdy wie, że koszty leczenia za granicą mogą nie zostać pokryte w ramach posiadanej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie wspominając już o kosztach transportu medycznego do Polski. A już za kilka złotych dziennie możemy nabyć ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam pokrycie kosztów leczenia nawet do miliona złotych oraz praktyczną pomoc, jeśli dojdzie do choroby lub wypadku podczas wyjazdu na narty. Dodatkowo mamy pewność, że ubezpieczenie działa już od momentu, gdy wyjedziemy z domu i udamy się na lotnisko lub wsiądziemy do innego środka transportu. Ponadto zyskamy pewność, że koszty transportu medycznego zostaną w całości pokryte z ubezpieczenia, nawet jeśli rzeczywiste koszty transportu przekroczą sumę ubezpieczeniową.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego
Ubezpieczenie turystyczne pozwala nam zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych, które mogą się przydarzyć podczas naszego wyjazdu. Przed podróżą warto też sprawdzić, czy nie musimy dodatkowo rozszerzyć polisy o sporty ekstremalne. Jeśli uprawiamy sport – rozważmy dodatkową opcję ochrony sprzętu sportowego. Ubezpieczeniem możemy wówczas objąć przedmioty, takie jak:
- narty,
- deska snowboardowa,
- sprzęt używany do wspinaczki wysokogórskiej lub skałkowej, narciarstwa, snowboardu, saneczkarstwa czy łyżwiarstwa wraz z osprzętem, ekwipunkiem i specjalistyczną odzieżą i obuwiem.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego – w jakich sytuacjach odzyskamy pieniądze?
Dostępne na rynku oferty, które uwzględniają ubezpieczenie sprzętu sportowego umożliwiają zazwyczaj odzyskanie pieniędzy wówczas, gdy został on uszkodzony lub zniszczony podczas:
- zdarzenia losowego,
- akcji ratowniczej lub poszukiwawczej,
- wypadku w środku lokomocji, np. w trakcie podróży autobusem na stok narciarski,
- kradzieży z rabunkiem lub włamaniem do pomieszczeń z zamykanym zamkiem, w których sprzęt był przechowywany,
- nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, w wyniku którego zwyczajnie nie mogłeś zabezpieczyć swojego sprzętu sportowego,
- zaginięcia, w przypadku gdy sprzęt sportowy znajdował się pod opieką przewoźnika, np. linii lotniczych.
Decydując się na ubezpieczenie sprzętu sportowego musimy pamiętać o tym, że gdy zostanie on skradziony, a my nie zgłosimy tego faktu na policję lub gdy pozostawimy go bez opieki i należytego zabezpieczenia przed rabunkiem – nie odzyskamy pieniędzy. Poza tym nie uzyskamy odszkodowania, jeżeli będziemy uprawiać sport w miejscach do tego niedozwolonych lub korzystać ze sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Źródło: Nationale-Nederlanden