W przypadku zniszczenia leasingowanego pojazdu bądź sprzętu służącego do wykonywania działalności gospodarczej, stratą będzie nie tylko zniszczony majątek, ale również utracony zysk z powodu przerwy w działalności. Ochroni przed tym ubezpieczenie utraty zysku. 

Ubezpieczenia dla przedsiębiorców 

Doświadczenie pokazuje, że firmy z grupy MSP zazwyczaj ubezpieczają mienie takie, jak budynki, wyposażenie, środki transportu czy środki obrotowe. Tego typu umowy zabezpieczają przedsiębiorcę przed skutkami najczęstszych zdarzeń losowych i dają mu możliwość odtworzenia posiadanego mienia po zaistniałej szkodzie. Z pewnością ubezpieczenie majątku zapewni zwrot kosztów na odbudowę majątku, jednak likwidacja strat może być czasochłonna. Tymczasem dłuższy przestój w produkcji czy świadczeniu usług oznacza brak zysków. W efekcie może to doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej. 

Właśnie dlatego, coraz popularniejsze staje się ubezpieczenie utraty zysku, które zabezpiecza wynik finansowy przedsiębiorstwa na wypadek przerwy lub zakłócenia działalności spowodowanego szkodą majątkową, za którą towarzystwo ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność w ramach ubezpieczenia mienia. 

Ochrona rzeczy wziętych w leasing 

Warto podkreślić, że od utraty zysku można ubezpieczyć nie tylko przedmioty należące do przedsiębiorcy, ale też wzięte w leasing pojazdy czy sprzęt służący działalności gospodarczej. Co ciekawe, taką polisę jako pierwsze w Polsce wprowadziło Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. Ubezpieczenie od utraty zysku dla branży leasingowej pozwala firmie na zachowanie płynności finansowej mimo zdarzeń losowych skutkujących zniszczeniem rzeczy wziętych w leasing. 

Pamiętajmy o tym, że nawet relatywnie niewielkie uszkodzenie jakiegoś składnika majątku firmy może doprowadzić do dużych strat. Będzie tak np. w razie pożaru leasingowanej maszyny o kluczowym znaczeniu dla produkcji czy skasowaniu samochodu dostawczego. Jeśli przedsiębiorca poprzestanie jedynie na ubezpieczeniu mienia, to otrzymane odszkodowanie zrekompensuje tylko to fizyczne uszkodzenie, ale jego skutki firma i tak poniesie. I właśnie w takich okolicznościach ubezpieczenie utraty zysku pozwoli przedsiębiorcy otrzymać odszkodowanie za poniesione straty

Co daje ubezpieczenie utraty zysku? 

Zysk zapewnia firmie nie tylko stabilność, ale też jest niezbędny do jej rozwoju. Dlatego warto wiedzieć, że ubezpieczenie utraty zysku obejmuje ochroną wartość utraconego zysku, wynikającego ze spadku obrotu lub ze wzrostu kosztów działalności, gdy są one efektem przypadkowego zdarzenia, jak zniszczenie leasingowanego pojazdu lub urządzeń przez pożar, zalanie, kradzież, huragan, co ma odzwierciedlenie w osiąganym przez klienta dochodzie. Dodajmy, że górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela określa suma ubezpieczenia, która ustalana jest na podstawie szacowanego zysku brutto w ustalonym okresie ubezpieczenia. 

Z pewnością każdy rozsądny przedsiębiorca powinien pomyśleć o zabezpieczeniu na wypadek zdarzeń, które uniemożliwią mu wypracowanie zysku z powodu zakłóceń lub przerw w działalności firmy – szczególnie w obecnych czasach. 

Źródło: Europa Ubezpieczenia