Z pewnością ubezpieczenie majątku firmowego to jedna z najważniejszych kwestii, o jakie powinien zadbać przedsiębiorca. Tym bardziej, że niespodziewane zdarzenia, takie jak pożar, powódź czy kradzież mogą zdarzyć się każdemu. Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze polisy?

Ubezpieczenie majątku firmowego

Doświadczenie pokazuje, że wykupienie ubezpieczenia majątku pozwala skupić się przedsiębiorcy na rozwoju firmy, bez konieczności angażowania się w walkę z przeciwnościami losu. Szczególnie, że umowa nie musi ograniczać się jedynie do odszkodowania w następstwie powstałych zdarzeń losowych. Przykładowo w opcji „office assistance”, którą oferuje TU Europa, właściciel firmy może dodatkowo skorzystać z pakietu usług dodatkowych, który zawiera miedzy innymi pomoc w znalezieniu zastępczego biura oraz zabezpieczenie nieruchomości po zdarzeniu.

Dla wielu przedsiębiorców wartością dodaną może okazać się też ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników oraz członków ich rodzin. Praktyka pokazuje, że znalezienie jak najszerzej działającego ubezpieczenia jest nie tylko w interesie właściciela firmy, ale też i jego pracowników.

Ubezpieczenie mienia firmy – na co zwracać uwagę?

Przed podpisaniem umowy warto ustalić przede wszystkim, jakie mienie chcemy objąć ubezpieczeniem. Nie każdy też wie, że nie musi być ono własnością przedsiębiorstwa, może być wynajęte, użyczone czy dzierżawione. Pamiętajmy, że szczegółowa inwentaryzacja majątku jest ważna, ponieważ wpływa na ogólną sumę ubezpieczenia, wielkość składki i wysokość odszkodowania. I uwaga! Niezwykle istotne jest precyzyjne wyliczenie wartości majątku firmy. Jeśli zaniżymy tę kwotę, zapłacimy niższą składkę, ale niższa będzie też suma ubezpieczenia, przez co dostaniemy niższe odszkodowanie. Nie warto również próbować „zarobić” i zawyżać wartości mienia – mimo wyższej składki ubezpieczyciel zapłaci tyle, ile wynosi rynkowa wartość ubezpieczonego mienia.

Przed wyborem ubezpieczenia, przedsiębiorca powinien też rozważyć, z jakimi ryzykami wiąże się prowadzona przez niego działalność oraz uwzględnić specyfikę swojej branży. Tego typu analiza pozwoli na ustalenie tego, jaki zakres ubezpieczenia będzie dla nas najlepszy.  Tym bardziej, że polisa chroni tylko przed tymi ryzykami, które są wyszczególnione w umowie ubezpieczenia. Co w praktyce oznacza, że jeśli ubezpieczymy się od ognia, huraganu i powodzi, nie dostaniemy odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez grad. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się ubezpieczenia od wszystkich ryzyk. Taka polisa zakłada, że klient otrzyma odszkodowanie za utratę, zniszczenie czy uszkodzenie mienia, które powstało z powodu nieprzewidzianego zdarzenia. I mimo tego, że ta forma ubezpieczenia niesie ze sobą wyższy wymiar składki – zapewnia szerszy zakres ochrony.

Ubezpieczenie dla przedsiębiorców – wyłączenia

Decydując się na konkretną polisę powinniśmy również posiadać wiedzę na temat tego, w jakich okolicznościach umowa nie zadziała, a tym samym nie uchroni majątku firmy. Dzięki temu unikniemy rozczarowania. Dlatego przed zawarciem umowy wnikliwie zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), a szczególnie z tzw. wyłączeniami odpowiedzialności. To tam znajdziemy opis sytuacji, w których za zniszczenie naszego mienia nie dostaniemy odszkodowania. Wiedząc to nie będziemy zaskoczeni, gdy ubezpieczyciel w danej sytuacji odmówi nam wypłaty świadczenia.

Źródło: Europa Ubezpieczenia