Zapraszamy do lektury kolejnej rozmowy na temat NNW szkolnego. Tym razem na nasze pytania odpowiada Pani Anna Bałuka z Wiener. Wcześniejsze rozmowy znajdziecie tutaj.

Z powodu pandemii wrześniowy powrót dzieci do szkół stoi pod wielkim znakiem zapytania. Zarówno dyrektorzy placówek oświatowych, jak i rodzice muszą poradzić sobie z wyzwaniami związanymi między innymi z wyborem dla nich odpowiedniego ubezpieczenia. Co zatem na temat ubezpieczeń szkolnych mogą powiedzieć ubezpieczyciele.       

W ubezpieczeniach obowiązuje uniwersalna zasada odpowiedniego zakresu i sumy ubezpieczenia. Jest to temat szczególnie aktualny w dobie pandemii, która może dotknąć każdego z nas, również tych najmłodszych. Dlatego warto dobrze przygotować się na powrót do szkoły, bez względu na to jaką formę ostatecznie przybierze. Ubezpieczenie Pakiet OŚWIATA chroni uczniów przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków niezależnie od tego, czy edukacja odbywa się w placówkach oświatowych, czy też w domu. Ochrona działa przez całą dobę, w każdym miejscu –   zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami.


Jakie są aktualnie trendy w ubezpieczeniach szkolnych? Czy rodzice częściej samodzielnie ubezpieczają dzieci?  Jeżeli tak to z czego to wynika? Czy może jednak nadal panuje przekonanie, że polisa szkolna jest ubezpieczeniem zawieranym obowiązkowo w placówce oświatowej?

Faktycznie, przez lata większość rodziców wybierała szkolne polisy grupowe. Jednak widzimy wśród nich rosnącą świadomość. W ostatnich latach można zauważyć trend ku samodzielnemu ubezpieczeniu dzieci. Choć nazwa – szkolne – może okazać się myląca, warto pamiętać, że ubezpieczenie działa całą dobę, także w wakacje i niezależnie od tego, gdzie znajduje się dziecko. Gdy najmłodszy członek rodziny np. złamie nogę podczas jazdy na hulajnodze lub gry w piłkę w domowym ogrodzie, ubezpieczenie szkolne nadal obejmuje go ochroną.

W obecnej sytuacji wielu rodziców zadaje sobie pytanie czy polisa szkolna chroni dzieci również podczas zdalnej nauki. Jak to więc jest z ubezpieczeniem szkolnym? Czy zadziała ono niezależnie od miejsca edukacji?

Dokładnie tak. Pakiet OŚWIATA obejmuje ochroną zarówno uczniów przebywających w szkole, jak i tych uczących się zdalnie. A to nie wszystko. Ubezpieczenie działa całą dobę również w wakacje, ferie oraz w każde święto – niezależnie od tego, czy dziecko znajduje się na wakacjach u dziadków, czy w szkolnej sali.

Czy panująca pandemia wpływa na zakres ochrony ubezpieczenia szkolnego?

Obecna sytuacja epidemiologiczna nie wpływa na zakres ubezpieczenia, głównie z tej przyczyny, że Pakiet OŚWIATA od samego początku uwzględniał swoim zakresem również zdarzenia dotyczące pobytu w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zachorowania.

W jaki sposób rodzice mogą zgłosić szkodę z polisy szkolnej? Czy konieczna jest wizyta w placówce oświatowej, która pośredniczyła w zawarciu umowy ubezpieczenia?         

Szkodę można zgłosić zarówno przez infolinię, jak i przez internet. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00. Z kolei formularz internetowy dostępny jest 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Przy zgłoszeniu internetowym następuje automatyczne przekierowanie do odpowiedniego zespołu likwidacji szkody, co usprawnia i skraca proces wypłaty odszkodowania. Ta ścieżka cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów.

Podsumowując czym powinni kierować się rodzice wybierając ubezpieczenie dla swojego dziecka?

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego zakres, sumę ubezpieczenia i wysokość składki. Warto pamiętać, że dobrze dobrana ochrona ubezpieczeniowa działa wszędzie, także podczas dni wolnych od zajęć, ferii zimowych i wszystkich przerw. W Wiener wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo najmłodszych, dlatego w ramach naszego ubezpieczenia oferujemy szeroki zakres ochrony.