Niewątpliwie posiadanie mieszkania na wynajem to pewien rodzaj inwestycji. Jednak wynajmując komuś naszą nieruchomość tracimy nad nim pełną kontrolę – powierzamy je innym osobom, które prowadzą w nim życie, które przecież nie jest pozbawione nieszczęśliwych wypadków. Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie mieszkania na wynajem? 

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania przez właściciela 

Posiadając na własność mieszkanie, które wynajmujemy innym zdajemy sobie sprawę z tego, że nie mieszkając w nim, nie mamy realnego wpływu na sposób jego użytkowania. Pomimo tego, że odpowiednie zapisy możemy zamieścić w umowie najmu mieszkania to jednak odpowiedzialność za stan lokalu, usterki, zniszczenia spada na najemców. W jaki sposób możemy się zabezpieczyć tę okoliczność? Opcją jest ubezpieczenie mieszkania na wynajem. 

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych 

Jak sama nazwa wskazuje zdarzenia losowe to takie, które są niezależne od naszej woli. Zaliczamy do nich między innymi zalania, pożary, katastrofy budowlane, zniszczenia spowodowane śniegiem, gradem, obfitym deszczem, wiatrem, uderzeniem pioruna. Niestety skutki wymienionych zdarzeń mogą być dla nas niezwykle kosztowne, a czasami nawet wymagające dłuższego i żmudnego remontu. Ubezpieczenie od zdarzeń losowych obejmuje między innymi elementy stałe, takie jak ściany, drzwi, okna, zabudowa balkonów, tarasów, loggi, schody, antresole, instalacje (elektryczna, gazowa, grzewcza, klimatyzacyjna, wentylacyjna, solarna, fotowoltaiczna, telefoniczna, wodno-kanalizacyjna, instalacja przewodowej sieci internetowej oraz inne wymienione w OWU). Do tej grupy możemy także zaliczyć elementy powiązane z tymi instalacjami, których nie da się zdemontować bez użycia narzędzi, czyli grzejniki, piece, wanny, umywalki, zlewy, brodziki, kabiny prysznicowe, ogniwa fotowoltaiczne. Stałe elementy to również okładziny znajdujące się w mieszkaniu, meble i sprzęt AGD w zabudowie oraz wiele innych stałych elementów. 

W przypadku ruchomości domowych ochroną objęte będzie mienie, które znajduje się w mieszkaniu i jest naszą własnością. Są nim niezabudowane meble, sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, fotograficzny, audiowizualny, rośliny, biżuteria, doniczki, meble ogrodowe lub tarasowe, a nawet komplet kół do samochodu, które zostawiliśmy w piwnicy przynależącej do wynajmowanego mieszkania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli pozostawimy najemcy w mieszkaniu na przykład sprzęt elektroniczny, audiowizualny, RTV, możemy go dodatkowo ubezpieczyć. 

Pomimo tego, że odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie mieszkania spada na najemcę to włamanie z kradzieżą, rabunek czy dewastacja mieszkania po prostu mogą się zdarzyć. Jednak dzięki ubezpieczeniu mieszkania na wynajem w takiej sytuacji możemy liczyć na odszkodowanie za wszelkie straty. 

Pomoc przydatna po zdarzeniu 

Jeśli w naszym mieszkaniu doszło do szkody, której skutki należy natychmiast usunąć pomocne może okazać się Assistance. Na przykład Nationale-Nederlanden w ubezpieczeniu mieszkania na wynajem zorganizuje oraz pokryje koszty takich działań jak: 

  • Interwencja specjalisty, takiego jak np. hydraulik, ślusarz, szklarz, elektryk, murarz, technik urządzeń klimatyzacyjnych bądź grzewczych, który na miejscu podejmie się próby ustalenia przyczyny powstania szkody oraz naprawy. 
  • Przegląd techniczny w ramach, którego zostanie zorganizowany przegląd techniczny instalacji gazowej lub elektrycznej. 
  • Zabezpieczenie mienia, czyli dozór mienia przez profesjonalną firmę ochroniarską, jego transport do wyznaczonego miejsca, przechowanie mienia w profesjonalnej przechowalni. 
  • Lokal zastępczy – usługa ta jest dostępna, jeśli po wystąpieniu szkody nasze mieszkanie nie nadaje się do dalszego zamieszkania przez najemców, wówczas zostanie im zorganizowany lokal zastępczy. 
  • Pokrycie dwumiesięcznej kwoty wynajmu – jeśli, nasze mieszkanie będzie wymagało prac naprawczych czy remontu, co uniemożliwi nam dalszy wynajem, zostanie nam zwrócony koszt dwumiesięcznej kwoty wynajmu tak, byśmy nie byli stratni. 

Źródło: Nationale-Nederlanden