Gruzja wyraźnie już zaznaczyła swoje miejsce na turystycznej mapie Europy. Destynacja ta to idealny kierunek dla osób lubiących odkrywać nowe miejsca. Pamiętajmy jednak o tym, by przed wyjazdem zakupić ubezpieczenie, które będzie odpowiadało naszym realnym potrzebom. 

Wyjazd do Gruzji – formalności 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji? Przede wszystkim to, że przekroczenie granicy tego państwa jest możliwe z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Polskie MSZ sugeruje, żeby zabrać ze sobą oba te dokumenty, przy czym nie należy trzymać ich w tym samym miejscu. Uwaga: wjazd tylko na dowodzie osobistym dotyczy jedynie lotu bezpośredniego z Polski oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Co istotne, podróż do Gruzji nie wiąże się z koniecznością wyrabiania wizy. Polscy obywatele mogą wjechać do tego kraju w ruchu bezwizowym oraz przebywać na jej terenie do 365 dni. 

Opieka medyczna w Gruzji 

Niestety opieka medyczna w Gruzji jest na niskim poziomie. Z tego powodu powinniśmy przygotować się na to, że w niektórych sytuacjach będziemy musieli pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni – w dużych miastach działają prywatne placówki medyczne oferujące możliwość hospitalizacji. Wizyta w takiej klinice kosztuje ok. 30-40 EUR. Część z nas może zadawać sobie pytanie czy karta EKUZ działa w Gruzji. Przypominamy, że dokument ten uprawnia nas do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Z uwagi na to, że Gruzja nie należy do UE, wspomniany dokument nie przyda nam się w tym kraju. Jak widać, bez odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej będziemy musieli we własnym zakresie pokrywać wszelkie wydatki na leczenie i to bez możliwości uzyskania zwrotu tych kosztów. 

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji 

Wybierając się na wycieczkę z biurem podróży, w jej cenie znajdziemy również koszt ubezpieczenia. Jednak zazwyczaj zakres takiej umowy ogranicza się do NNW (ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków), kosztów leczenia i ubezpieczenia bagażu. Co istotne, to nie my wybieramy ubezpieczyciela. Często też suma ubezpieczenia jest niska, a co za tym idzie nie możemy liczyć na wysokie świadczenie. Natomiast odszkodowanie za opóźniony lot czy skradzione dokumenty, a także w wielu innych przypadkach, w ogóle nie przysługuje. Doświadczenie pokazuje, że polisa z biura podróży nie jest też zbyt skuteczna jako ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Zwykle bowiem może pokryć jedynie korzystanie z podstawowych świadczeń. Dlatego mądrze jest zakupić dodatkowe ubezpieczenie na wakacje w Gruzji. Jak je jednak wybrać? Przede wszystkim nie kierujmy się jedynie ceną polisy. Bierzmy pod uwagę także zakres ochrony i sumy ubezpieczenia, które powinny w pełni pokrywać koszty związane m.in. z leczeniem. Na przykład dostępny w ofercie UNIQA pakiet Supertravel, obejmuje m.in.: 

  • koszty leczenia, 
  • sporty amatorskie – ochrona ta odnosi się do zaplanowanych lub niezaplanowanych amatorskich aktywności sportowych, 
  • koszty akcji ratunkowej – poszukiwania, transportu do punktu opieki medycznej i udzielenie doraźnej pomocy, 
  • koszty leczenia w razie zaostrzenia chorób przewlekłych, 
  • szkody pod wpływem alkoholu (w ramach KL i NNW), 
  • koszty transportu medycznego do Polski w medycznie uzasadnionych przypadkach, 
  • koszty leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny. 

Ubezpieczenie turystyczne warto rozszerzyć o OC w życiu prywatnym oraz assistance, który przyda się w razie kradzież dokumentów i innych zdarzeń. Dzięki takiej polisie nie będziemy musieli martwić się także o opóźnienie lub odwołanie lotu, bowiem umowa obejmuje również ubezpieczenie opóźnienia lotu. Ubezpieczenie może obejmować ochroną także sporty wysokiego ryzyka czy inne elementy, które mogą być nam potrzebne podczas wyjazdu do Gruzji. 

Źródło: UNIQA