European Cyber Security Month czyli Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, od kilku lat obchodzony jest w październiku. Miesiąc cyberbezpieczeństwa powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i na celu propagowanie bezpiecznego zachowania się w sieci. To okazja, aby przypomnieć agentom ubezpieczeniowym jak bezpiecznie zachować się w sieci.
Cyberbezpieczeństwo w ostatnich latach stało się jednym z głównych problemów przedsiębiorstw na całym świecie. Pracownicy firm muszą mieć na uwadze fakt, że bezpieczeństwo w sieci zależy w głównej mierze od nich samych. Podobnie jest w agencjach ubezpieczeniowych. Pod specjalną ochroną są nie tylko dane klientów, ale mnóstwo innych informacji potrzebnych do sporządzania odpowiednich ofert. Często wystarczy jedno niesprawdzone urządzenie, niezabezpieczona publiczna sieć lub otwarcie nieznanego załącznika by doszło do zainfekowania komputera.
Cyberhigiena – działania poprawiające nasze bezpieczeństwo w sieci
Pod nazwą cyberhigieny kryją się codzienne działania, które mają wzmocnić bezpieczeństwo danych w sieci. Do tych działań zaliczamy min.: aktualizowanie oprogramowania oraz zmianę haseł dostępu do kont i profili. Jedno niesprawdzone urządzenie może spowodować szkody we wszystkich urządzeniach. Warto tutaj zaznaczyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa dotknęły aż 95% polskich firm!
Aktualizacja programów antywirusowych i bezpieczeństwo urządzeń
- Należy korzystać z programów antywirusowych, które są regularnie aktualizowane (wiele aplikacji oferuje możliwość automatycznego pobierania aktualizacji, w celu ochrony przed nowymi zagrożeniami).
- Nie tylko komputery, ale także smartfony, tablety i inne podłączane do Internetu urządzenia, potrzebują ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
- Dyski zewnętrzne, pendrive’y, czy inne nośniki, absolutnie nie mogą być podłączane do komputera jeśli ich pochodzenie nie jest znane.
Dostęp do informacji
- W celu logowania się do sieci (poczta e-mail, portale społecznościowe, bankowość internetowa itp.) warto posiadać dodatkową weryfikację tożsamości w postaci np. kodu sms, czy tokenta
- Hasło powinno składać się z kombinacji liczb i cyfr i powinno zawierać co najmniej 12 znaków. Hasło powinno być inne dla różnych kont.
- Nie wolno pod żadnym pozorem zapisywać haseł na kartce. Hasło zapisane na papierze należy odpowiednio zabezpieczyć.
Ostrożnie z otwieraniem linków!
- Bardzo często w sieci pojawiają się wirusy w postaci spreparowanych postów w mediach społecznościowych oraz reklam. To sposób wykorzystywany przez cyberprzestępców na to, aby wykraść nasze dane. Należy jak najmniej korzystać z publicznej sieci Wi-Fi. Korzystając z publicznej sieci nie należy logować się do bankowości elektronicznej.
- Robiąc zakupy w sieci, czy korzystając z bankowości elektronicznej zawsze należy zweryfikować stronę, czy objęta jest szyfrowaniem (zielona kłódka oraz prefiks „https://” w pasku adresu).
Prywatność pod szczególną ochroną
Należy dostosować ustawienia prywatności w serwisach w sieci oraz na urządzeniach. Im mniej informacji o sobie udostępniamy tym bardziej chronimy swoja prywatność.
Nasze zachowania ma znaczenie!
Warto pamiętać o tym, że sieć tworzą ludzie. Należy więc stosować takie praktyki, które podnoszą kulturę bezpiecznej sieci. Trzeba również odpowiednio reagować na zjawisko, które wydają się być podejrzane. Na tronach: https://incydent.cert.pl i https://dyzurnet.pl – zgłaszamy niepokojące nas strony.
Źródło: www.bezpiecznymiesiac.pl