Turyści często korzystają z ubezpieczenia kupowanego razem z wycieczką, ale rzadko sprawdzają, czy polisa od touroperatora gwarantuje odpowiedni zakres ochrony. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku ochrona może być zdecydowanie skromniejsza.

Ubezpieczyciele ostrzegają: Wielu turystów wyjedzie za granicę bez odpowiedniej polisy

Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group: „ Większość touroperatorów pozwala kupić ubezpieczenie razem z wycieczką, ale należy pamiętać, że taka ochrona może mieć pewne ograniczenia. Polisy proponowane przez biura podróży są z jednej strony atrakcyjne cenowo, ale zazwyczaj oferowane są tylko w jednym, często niskim wariancie i bez możliwości rozszerzenia o dodatkowe klauzule. Decydując się na samodzielny zakup ubezpieczenia mamy znacznie większą możliwość dopasowania ochrony do rzeczywistych potrzeb oraz zabezpieczenia się przed szerszym katalogiem zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie wypoczynku”.

Sprawdź co proponuje  biuro  podróży

Podstawowym zadaniem ubezpieczenia jest pokrycie kosztów ewentualnego leczenia za granicą. Warto, żeby polisa oferowała też OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu i całodobowe, polskojęzyczne assistance. Wiele ofert zapewnia także pokrycie kosztów rezygnacji z wycieczki. Kolejną istotną sprawą jest sprawdzenie wysokości sum przypisanych do poszczególnych elementów ubezpieczenia, czyli wysokości świadczenia czy odszkodowania, na jakie można liczyć w ramach posiadanej ochrony.Warto przyjąć, że im dalej od Polski czy Unii Europejskiej wyjeżdżamy, tym suma ubezpieczenia powinna być wyższa. W przypadku dalszej wycieczki należy zadbać, żeby nie była ona niższa od 400 000 zł.” – dodaje ekspert z Compensa TU S.A.

Koszty ratownictwa medycznego i poszukiwań

Jest to zazwyczaj osobny element umowy i nie odnosi się on do transportu medycznego, który pokrywa większość dostępnych na rynku. Ten element ubezpieczenia dotyczy kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczej, w której biorą udział specjalistyczne służby oraz sprzęt.

Nowości w ubezpieczeniach turystycznych

Obawa przed zagrożeniem terrorystycznym jest wśród turystów powszechna. Warto wiedzieć, że szkody powstałe wskutek zamachów są zazwyczaj wyłączone spod standardowej ochrony ubezpieczyciela. Jednak zmieniająca się sytuacja geopolityczna i rosnące zainteresowanie klientów spowodowały, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły oferować możliwość rozszerzenia ochrony o  akty terroru. „Dziś to ryzyko można dodatkowo ubezpieczyć – u nas w ramach tzw. klauzuli aktów terroru. I muszę powiedzieć, że zdecydowana większość klientów decyduje się takie rozszerzenie. Zwłaszcza, że wiąże się to z niewielkim podniesieniem składki – zauważa Andrzej Paduszyński z Compensy. – Ubezpieczenie obejmuje zdarzenia powstałe na całym świecie, ale z wyłączeniem państw, w odniesieniu do których w dniu rozpoczęcia podróży Ministerstwo Spraw Zagranicznych zalecało na stronie internetowej www.msz.gov.pl całkowitą rezygnację z wyjazdu (status „nie podróżuj”) lub natychmiastowe ich opuszczenie (status „opuść natychmiast”)” – dodaje Andrzej Paduszyński.

Klauzula alkoholowa bardzo popularna  w ostatnim czasie

Rozszerzenie ochrony daje turystom pewność, że skorzystają z ubezpieczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Obie wspomniane klauzule pozwalają na włączenie do ochrony elementów składających się na polisę, a więc przede wszystkim pokrycia kosztów leczenia, a w Compensie dodatkowo następstw nieszczęśliwych wypadów oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Źródło: www.compensa.pl