Na ataki cybernetyczne narażona jest praktycznie każda firma zarządzająca danymi w formie elektronicznej, przechowywanymi na komputerach, serwerach czy w internecie. Zagrożenia związane z ryzykiem cybernetycznym są dziś równie realne dla polskich przedsiębiorstw jak potencjalne zagrożenia fizyczne.
Zainteresowanie wzrasta, ale to wciąż za mało
W związku z zagrożeniem właściciele firm powinni chronić swoje przedsiębiorstwa wykorzystując specjalistyczne produkty ubezpieczeniowe. Oferowane cyber ubezpieczenia pełnia również funkcję prewencyjną. Pomimo, iż liczba cyber-polis regularnie w naszym kraju wzrasta, nadal korzysta z niej mniej firm, niż w innych krajach. Adam Gmurczyk, Dyrektor w Dziale Ubezpieczeń Financial Lines AIG podkreśla: „Sytuacja wymaga więc poprawy – wydaje się jednak, że świadomość korzyści wynikających z korzystania z cyber-ubezpieczeń wśród polskich przedsiębiorstw będzie przekonywać coraz więcej firm do skorzystania z tego typu polis”.
Polskie zakłady ubezpieczeń dostosowują się do zagrożeń w sieci
Polskie firmy ubezpieczeniowe już odpowiadają na rosnące potrzeby klientów w zakresie cyber-ubezpieczeń. Aby chronić rodzime firmy przed atakami w Internecie, firma AIG stworzyła na przykład pakiet pod nazwą CyberEdge, którego zadaniem jest przeciwdziałanie długofalowym skutkom wycieku danych oraz innych następstw cyberataków. Ubezpieczenie zapewnia ochronę ubezpieczeniową nie tylko w przypadku roszczeń odszkodowawczych związanych z utratą lub ujawnieniem danych, ale również pokrycie kosztów specjalistycznych konsultantów – ekspertów ds. informatyki śledczej, odzyskiwania danych, prawników oraz konsultantów PR – którzy doradzają i opracowują skrojone na miarę plany działania w wypadku ataku cybernetycznego”.
Zarządzasz danymi w sieci? Ponosisz ryzyko
Na atak cybernetyczny narażone jest praktycznie każde przedsiębiorstwo zarządzające danymi w formie elektronicznej. Zagrożona jest firma działająca zarówno w sektorze MSP, jak i również wielka korporacja. Kluczowym zagadnieniem przy przygotowaniu oferty dla firmy narażonej na cyberatak jest dostosowanie się do jej potrzeb, wielkości i obowiązujących w niej poziomów zabezpieczeń.
Źródło: www.aig.pl