Bez względu na rodzaj wypoczynku, wybierając się na wakacje do krajów Unii, bezwzględnie pamiętamy o Europejskiej Karcie Ubezpieczenie Zdrowotnego (EKUZ). Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju ubezpieczenie nie daje tak szerokiej ochrony ubezpieczeniowej jak indywidualna polisa turystyczna.
Na wakacjach zdarzają się również mniej przyjemne „atrakcje”
Niespodziewany ból zęba, nagła choroba, złamania, zwichnięcia czy porażenia słoneczne – to tylko niektóre z sytuacji, które bardzo często zdarzają się turystom podczas wakacji. Takie przypadki wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, bez ubezpieczenia za pomoc turyści zapłacą z własnej kieszeni. W związku z tym, aby nie narażać się na koszty, warto posiadać EKUZ (w tym przypadku pomoc medyczna nastąpi tylko w tych zakładach opieki zdrowotnej, z którą NFZ ma podpisaną umowę) lub indywidualną polisę turystyczną (tu opieka medyczna może odbyć się w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej).
Jak zdobyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Jeszcze do niedawna, aby zdobyć EKUZ, należało wybrać się do oddziału NFZ składając odpowiednie dokumenty poświadczające nasze prawo do świadczeń medycznych w Polsce. W natłoku przygotowań do wyjazdu, wniosek o kartę można złożyć przez Internet. Po wypełnieniu wniosku, kartę otrzymamy w ciągu kilka dni do domu. Zarówno wyrobienie karty, jak i korzystanie z niej nic nie kosztuje.
Jak nabyć indywidualne ubezpieczenie turystyczne?
Podobnie jak w przypadku Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wniosek o polisę można złożyć za pomocą sieci. Oczywiście można polisę nabyć również za pomocą rozmowy telefonicznej, czy w stacjonarnym biurze. Bez względu jednak na rodzaj nabycia polisy turystycznej, należy pamiętać o odpowiednich sumach ubezpieczeń, a w przypadku zamiaru uczestnictwa w sportach ekstremalnych – koniecznie należy zaznaczyć to we wniosku.
EKUZ, czy polisa turystyczna?
Eksperci z SuperUbezpieczenia.pl radzą: „Najlepiej gdy turyści wybierający się na europejskie wakacje posiadają dwa rodzaje ubezpieczeń. EKUZ bowiem to za mało, by czuć się bezpiecznie za granicą. Brak możliwości skorzystania z prywatnej opieki medycznej, brak ochrony bagażu, czy OC powinny przekonać tych, którzy wybierają tylko ochronę jaką daje EKUZ. Ponadto EKUZ nie zapewnia ochrony kosztów transportu medycznego – to jedno z większych różnic pomiędzy EKUZ a polisa turystyczną”.
Źródło: www.superubezpieczenia.pl
Wyjazd bez polisy to mało odpowiedzialne…EKUZ jest przecież za darmo (pod warunkiem, że mamy ubezpieczenie w Polsce). Mimo wszystko twierdzę, że EKUZ to tez za mało, koszty transportu są na prawdę olbrzymie…nie mówiąc już o innych różnicach pomiędzy EKUZ i polisa turystyczną.