Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w sierpniu ubiegłego roku doszło do 3226 wypadków. Eksperci Gothaer TU podpowiadają na co zwrócić uwagę, by powrót z wakacji był bezpieczny.
Marek Dmytryk, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU podkreśla: „Niesprzyjające warunki pogodowe, gwałtowne ulewy ograniczające widoczność, gradobicia czy też mgła są przyczyną wielu wypadków. Okazuje się jednak, że powodem tragedii bywa również brak rozwagi, nadmierna brawura, pośpiech lub niesprawny samochód. Nie bez znaczenia jest zmęczenie długą podróżą, dodatkowo potęgowane przez upał”.
Zadbaj o sprawny samochód
„Złapanie przysłowiowej gumy, zwłaszcza w dalekiej podróży, jest stresujące. Każdy kierowca powinien mieć przy sobie koło zapasowe, podnośnik oraz inne narzędzia konieczne do wymiany opony. W razie potrzeby może też liczyć na pomoc ubezpieczyciela. W ramach assistance ubezpieczyciel może zorganizować i pokryć koszty wymiany koła, naprawy uszkodzonego ogumienia lub holowania do najbliższego warsztatu, jeśli wymiana opony na miejscu nie jest możliwa. Przekonanie, że możemy na kogoś liczyć, zwiększa komfort podróży” – dodaje ekspert z Gothaer.
Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze
Komenda Główna Policji potwierdza, że do głównych przyczyn wypadków przyczynia się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami , oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Ekspert z Gothaer przestrzega: „ Pośpiech jest złym doradcą, zwłaszcza gdy wracamy z wakacji, jesteśmy odpowiedzialni za innych pasażerów, kierujemy samochodem w upale, a ruch na drodze jest wzmożony” – przestrzega Marek Dmytryk.
Odpowiednie ubezpieczenie
Jak wynika z wyliczeń Gothaer, średni koszt holowania samochodu o wadze ok. 1600 kg to 2,5 zł za kilometr, co oznacza, że holowanie np.: z Wenecji do Częstochowy będzie kosztować 2670 zł: „Koszt przywiezienia samochodu zza granicy na lawecie może wynosić kilka tysięcy złotych. Jest on uzależniony od trasy holowania, masy holowanego pojazdu, opłat, które po drodze będzie trzeba ponieść (np. za autostradę) i terminu, gdyż ważne jest, czy holujemy w dzień roboczy, czy świąteczny” – wyjaśnia Marek Dmytryk.
Sprawdź dokładnie warunki polisy
Aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, należy sprawdzić, w których krajach działa posiadana polisa OC. Warto więc zweryfikować, czy AC obejmuje tylko obszar Polski, czy również Europy. Warto też rozważyć zakup assistance, choć są zakłady, które zapewniają podstawowy pakiet usług razem z OC.
Źródło: www.gothaer.pl