W ubiegłym roku tylko do września Gothaer TU SA sprzedał o 20 proc. więcej polis rolnych niż w roku poprzednim, z czego 70 procent stanowiły polisy dobrowolne. Co rolnik musi, a co powinien ubezpieczyć?  Z danych ubezpieczyciela wynika, że co piąty rolnik decyduje się na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,  dzięki czemu osoby, które pracują w gospodarstwie rolnym dostają rekompensatę finansową.

 
Wiele organizacji zaangażowanych jest w edukację rolników w zakresie bezpieczeństwa ich pracy. Wszystko wskazuje na to, że działania te przynoszą coraz lepsze efekty, o czym może świadczyć spadająca liczba wypadków.  W I półroczu 2016 r. zgłoszono do KRUS blisko 9,5 tys. zdarzeń wypadkowych – o 625 mniej niż w rok wcześniej. Ubezpieczyciele zauważają, że rolnicy coraz chętniej sięgają po dobrowolne polisy. Z roku na rok rolnicy coraz więcej uwagi przywiązują do bezpieczeństwa wykonywania prac polowych.
 
Jak podkreśla Filip Przydróżny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia wypadków podczas prac rolnych jest bardzo dużo, dlatego warto skorzystać z propozycji ubezpieczycieli:„ Od lat działamy na rzecz edukacji, zwracając uwagę rolników na niebezpieczeństwa związane z pracą na roli. Dlatego cieszy nas spadek liczby wypadków w porównaniu z ubiegłym rokiem. Martwi jednak wzrost liczby wypadków śmiertelnych (zakończonych wypłatą odszkodowania)  – 41 w samym tylko I półroczu (w tym samym okresie ubiegłego roku było 29). Szczególnie niepokojące są dane z województwa łódzkiego, gdzie życie straciło już 8 rolników. Najczęściej wymienianą przyczyną wypadków jest upadek (9 ofiar), który stanowi prawie połowę zgłoszonych i zakończonych wypłatą odszkodowań zdarzeń (3381). Jednymi z najgroźniejszych wypadków są też przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu. Równie niebezpieczne jest uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta. W I poł. tego roku 8 rolników w straciło życie w wyniku nagłego zachorowania”.
 
Jak wynika z danych KRUS, w pierwszym półroczu 2016 r. zgłoszono 150 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej. Niestety, często odszkodowania wypłacane przez KRUS nie są wystarczające. – Jakość ochrony ubezpieczeniowej w ramach społecznego ubezpieczenia rolników, tj. KRUS, jest najczęściej niewystarczająca. Składka, niższa w porównaniu z ZUS-em, zapewnia w konsekwencji zbyt niską wysokość świadczeń lub zakres ochrony rolnika. Komercyjne ubezpieczenia, indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby, mają tu dużą przewagę – zaznacza dr Filip Przydróżny.
 
Niektórzy ubezpieczyciele, jak np. Gothaer TU zauważają, że coraz więcej rolników ma świadomość, iż warto zainwestować w dodatkową polisę. W ub.r. tylko do września zakład sprzedał o 20% więcej polis rolnych niż w roku poprzednim, z czego 70% stanowiły polisy dobrowolne.
 
Beata Raszkiewicz, ekspert Gothaer TU dodaje: „ Przedstawiciele tej grupy zawodowej najczęściej wybierają ubezpieczenie mienia, rzadziej NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie maszyn rolniczych. Coraz częściej decydują się jednak na ubezpieczenia obejmujące ochroną całość prowadzonej działalności”.
 
Źródło:  www.gothaer.pl