Szczególnie w okresie wiosennym możemy zauważyć nasilone zjawiska atmosferyczne takie jak wichury. Połamane drzewa, zerwane dachy oraz uszkodzone okna – to tylko niektóre szkody, do których dochodzi w ich efekcie. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o ubezpieczenie domu przed wichurą.

Zniszczenia powodowane przez wichury

Niestety w Polsce okresy porywistych wiatrów zdarzają się coraz częściej. Wielu z nas było już świadkami niszczycielskiej siły tego zjawiska atmosferycznego. Wichury uszkadzają nie tylko domy, inne nieruchomości i ruchomości, ale też stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dlatego warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, jak ubezpieczyć przed nimi swój dom, siebie i swoich bliskich.

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że podczas silnej nawałnicy można stracić nawet cały dorobek swojego życia. Wiatr, który pędzi z prędkością 100 km/h z łatwością może zerwać dach i połamać drzewa. Nikt z nas nie jest w stanie pokonać natury, a tym bardziej przewidzieć przyszłości. Jednak coś, co z pewnością możemy zrobić to złagodzenie jej niszczycielskich skutków. Tu właśnie z pomocą przyjdzie nam ubezpieczenie domu.

O wichurze mówimy, gdy jej siła (prędkość wiatru) przekracza70 km/h. A doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że po przekroczeniu 90 km/h zjawisko te może spowodować dotkliwe zniszczenia, np. zerwanie dachu czy wybicie okien. Tak silne porywy wiatru występują w całej Polsce, jednak okazuje się, że na wichury bardzo często narażeni są mieszkańcy Pomorza, gdzie podczas sztormu fale sięgają aż 10 metrów wysokości. Jednak ryzyko to występuje też w zupełnie innych rejonach. Warto przypomnieć choćby to, gdy w 2007 roku orkan Kyrill pojawił się we Wrocławiu i Płocku. Wiatr zniszczył wówczas wiele posiadłości, zginęło sześć osób, a 36 zostało rannych. Zagrożeni są także mieszkańcy górzystych terenów, gdzie często pojawia się niebezpieczny wiatr halny, któremu towarzyszą też opady śniegu lub gradu, co tylko potęguje rozległe szkody w całej okolicy.

Wichura – jak ochronić dom?

Jak zatem ochronić dom przed wichurą? Przede wszystkim warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Dzięki regularnemu sprawdzaniu wiadomości Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej będziemy na bieżąco z informacjami o spodziewanych anomaliach pogodowych. A co za tym idzie będziemy odpowiednio wcześniej przygotowani na ewentualne wichury. Ponadto zadbajmy o:

  • Ubezpieczenie domu od kataklizmu – dzięki dobrej polisie odpowiednio zabezpieczymy dom przed skutkami wichury, bowiem ubezpieczenie domu pozwoli nam na pokrycie ewentualnych szkód,
  • Odpowiednią konstrukcję domu – jeśli mieszkamy w rejonie, w którym ryzyko wystąpienia wichury jest bardzo duże, przy budowie domu powinniśmy zdecydować się na konstrukcję szkieletową. Jest ona bardziej elastyczna, w efekcie czego wiatr jej tak łatwo nie uszkodzi.
  • Trwały dach – ciężkie dachówki ceramiczne lub cementowe mogą nas uchronić przed uszkodzeniem dachu. Istotne jest również to, by regularnie konserwować dach i na bieżąco naprawiać wszelkie usterki.
  • zabezpieczone okna – najbezpieczniejsze będą okna antywłamaniowe klasy P4 lub P2. Wówczas zyskamy pewność, że nie pękną podczas silnej wichury. Dodatkowym wzmocnieniem dla naszych okien mogą być także rolety zewnętrzne lub okiennice, wykonane z trwałych i solidnych materiałów;
  • rozmieszczenie drzew w ogrodzie – nie powinniśmy sadzić drzew zbyt blisko domu, bowiem mogą one stanowić duże zagrożenie zarówno dla budynku, jak i dla nas i naszych bliskich, zwłaszcza podczas silnej nawałnicy.

Ubezpieczenie domu

OC właściciela domu oraz ubezpieczenie domu od wichury to polisy, które mogą okazać się niezbędne do ochrony naszej nieruchomości. Jednak zanim popiszemy umowę powinniśmy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania związane z ubezpieczeniem, i na tej podstawie wybrać wariant z jak najszerszym zakresem ochrony.

Pamiętajmy o tym, że mimo tego, że ubezpieczenie domu nie zabezpieczy naszego mienia przed różnymi sytuacjami losowymi, to pozwoli nam na złagodzenie ich przykrych skutków. Jeśli nasz dom ulegnie całkowitemu zniszczeniu, jego wartość w dniu powstania szkody ustali rzeczoznawca majątkowy. Dzięki temu otrzymamy pełną kwotę, która pozwoli nam na odbudowę domu.

Każdy z nas powinien też rozważyć zakup ubezpieczenia na życie. Nie możemy przewidzieć tego, do czego dojdzie podczas wichury, a lepiej zabezpieczyć się na wszelką ewentualność. Co, jeśli porywisty wiatr zerwałby dach lub zawalił ścianę i konstrukcja spadłaby na nas? Z odpowiednią polisą nawet wówczas, gdy po wypadku staniemy się niezdolni do pracy, otrzymamy wsparcie finansowe ubezpieczyciela. Warto też pomyśleć o pakietach dodatkowych, które zapewnią nam i naszym najbliższym komfort bezpieczeństwa na wszelki wypadek.

Źródło: Nationale-Nederlanden