Na rynku ubezpieczeń znajdziemy dziesiątki produktów ubezpieczeniowych, pośród których możemy wybrać naprawdę spersonalizowane oferty. Na co jednak zwrócić uwagę decydując się na zakup konkretnego ubezpieczenia? Jak wybrać polisę, która posłuży nam na lata? Sprawdź poniżej.

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenia osobowe posiadają szeroki wybór produktów tzw. asekuracyjnych, których rolą jest ochrona przed finansowymi skutkami śmierci lub ciężkiej choroby czy kontuzji. Jednym z produktów z tej kategorii są ubezpieczenia na życie.

Polisy te są szczególnie polecane osobom, które:

  • posiadają rodzinę i zobowiązania finansowe np. kredyt hipoteczny,
  • są jedyną zarabiającą osobą w rodzinie,
  • zarabiają o wiele więcej niż partner.

Polisa na życie jest najczęściej zawierana, by zabezpieczyć rodzinę przed długami lub, by zapewnić jej wsparcie finansowe, gdy nas zabraknie. Często też wykupienie tego typu ochrony jest wymagane przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Bank w ten sposób zabezpiecza się przed ryzykiem braku spłaty kredytu w momencie śmierci kredytobiorcy. 

Składka zależy przede wszystkim od:

  • wieku ubezpieczonego,
  • sumy ubezpieczenia,
  • stanu zdrowia ubezpieczonego,
  • rodzaju polisy – indywidualna lub grupowa.

Ubezpieczenie turystyczne

Chyba większość z nas nie wyobraża już sobie zagranicznej podróży bez wcześniejszego wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Niekiedy jednak możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że karta EKUZ wystarczy w zupełności, aby podróżować po Unii Europejskiej bez przeszkód. Taką kartę można wyrobić za darmo w każdym oddziale NFZ – natomiast warto pamiętać, że dokument ten daje dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych. W praktyce oznacza to, że nie pokryje kosztów prywatnej wizyty, przyjazdu lekarza do pokoju hotelowego czy transportu medycznego do kraju. Jeżeli zatem chcemy się zabezpieczyć przed dodatkowymi wydatkami, to zawsze powinniśmy pamiętać o zakupie ubezpieczenia turystycznego.

Z uwagi na to, że zakres ochrony możemy dopasować do swoich potrzeb, wybierając ubezpieczenie warto skupić się na następujących kwestiach:

  • na sumie ubezpieczenia – im dalej się wybieramy, tym wyższą opcję powinniśmy wybrać,
  • na pokryciu kosztów leczenia zachorowania na Covid-19 – nie każda polisa je zapewnia,
  • na pokryciu kosztów leczenia w związku z nasileniem chorób przewlekłych – jeśli chorujemy, np. na astmę, chorobę wieńcową, cukrzycę, nadciśnienie, 
  • jeśli zamierzamy aktywnie spędzać urlop – na zapewnieniu ochrony w razie wypadku podczas uprawiania sportów takich jak np. narciarstwo, snowboard, kitesurfing, surfing, nurkowanie z aparatem powietrznym czy trekking powyżej 3 000 m n.p.m.; przed zakupem ubezpieczenia koniecznie sprawdź jakie aktywności są objęte ochroną,
  • na odpowiedzialności cywilnej – czyli pokryciu nieumyślnie spowodowanych szkód,
  • na ubezpieczeniu bagażu – szczególnie, jeśli czeka nas wieloodcinkowa podróż samolotem,
  • na wyłączeniach odpowiedzialności – czyli na wszystkim tym, za co ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Polisę możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych, a jej cena jest zależna między innymi od zakresu i sum ubezpieczenia.

Ubezpieczenia majątkowe oraz domu i mieszkania

Z pewnością ubezpieczenie mieszkania to jedna z podstawowych rzeczy, o jakie warto zadbać. Szczególnie, że dobrą polisę kupimy już za około 200-300 zł. Pamiętajmy, że koszt ubezpieczenia zależy od wariantu ochrony i wartości nieruchomości.

Przed zakupem polisy powinniśmy też zastanowić się, czy dana polisa zawiera potrzebny nam zakres ochrony i właściwe sumy ubezpieczenia. Dlatego przed kontaktem z ubezpieczycielem należy oszacować wstępnie wartość majątku, który mógłby teoretycznie ulec zniszczeniu. Ułatwi nam to sprawniejsze zawarcie umowy.

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty

Niektórzy z nas ubezpieczenie roweru i rowerzysty traktują, jako zbędne lub niepotrzebne. Warto jednak się zastanowić nad tego typu zakresem ubezpieczenia, szczególnie, gdy nasz rower służy nam, jako jedyny środek lokomocji.

Produkt ten możemy znaleźć miedzy innymi w aplikacji app2U, która została stworzona przez Europę Ubezpieczenia. Rozwiązanie to pozwala na ubezpieczenie rowerzysty w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej, a rower na wypadek utraty lub uszkodzenia. Dodatkowo będziemy mogli skorzystać z pomocy assistance rowerowego.

Ubezpieczenie smartfona – Screenity

Z pewnością telefon komórkowy to urządzenie, które towarzyszy większości z nas od przebudzenia się aż do momentu, kiedy kładziemy się spać. A to wszystko sprawia, że zwiększa się ryzyko jego uszkodzenia lub kradzieży.

Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wyświetlacza – Europa Ubezpieczenia posiada specjalny produkt w swojej ofercie – Screenity. Produkt ten możemy kupić w dedykowanej ku temu aplikacji, która sprawdzi stan naszego wyświetlacza przed zawarciem umowy ubezpieczenia, dzięki czemu możemy ubezpieczyć wyświetlacz zarówno nowego, jak i używanego telefonu.

Źródło: Europa Ubezpieczenia