Jak powszechnie wiadomo nie jesteśmy w stanie uniknąć katastrof naturalnych. Jednak dzięki ubezpieczeniu możemy przed nimi zabezpieczyć swój majątek. Tym bardziej, że ostatnie lata przynoszą gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak gwałtowne burze, intensywne opady deszczu, gradobicia czy wichury, które często narażają nas na ogromne straty.

Polisa z odpowiednią ochroną

Decydując się na ubezpieczenie swojego majątku powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które istotnie wpływają na to czy polisa w rzeczywistości zapewni nam odpowiednią ochronę.

Niezwykle ważne jest to, by suma ubezpieczenia odpowiadała wartości mienia, które chcemy chronić. Dzięki temu w momencie wystąpienia szkody będziemy w stanie całkowicie pokryć poniesionej straty. Przy wyborze polisy nie warto kierować się tylko i wyłącznie wysokością składki, bowiem może się okazać, że ubezpieczenie nie spełni swojej roli i po wystąpieniu szkody nie będziemy mogli odbudować swojego majątku w dotychczasowej formie bądź standardzie.

Jeśli zatem mieszkamy w domu, którego wartość odbudowy wynosi 500 tys. zł to suma ubezpieczenia powinna być ustalona właśnie w tej wysokości. Wówczas, gdy wystąpi szkoda, która spowoduje całkowite zniszczenie będziemy mieli pewność, że wartość odszkodowania zrekompensuje nam poniesioną stratę.

Jak dobrać przedmiot ubezpieczenia?

Poszukując kompleksowego ubezpieczenia należy dobrze zastanowić się nad tym, co dokładnie chcemy zabezpieczyć. Warto objąć ochroną między innymi sprzęty AGD i RTV oraz wyposażenie, które znajduje się w naszym domu lub mieszkaniu. Co więcej, w przypadku ubezpieczenia domu powinniśmy również rozważyć objęcie ochroną ogrodzenia czy wolnostojącego garażu – ich odbudowa bywa często kosztowna.

Właściwy zakres ubezpieczenia

Doświadczenie pokazuje, że odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia umożliwia nam otrzymanie rekompensaty za szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych, na które jesteśmy coraz częściej narażeni.

Bez wątpienia dobre ubezpieczenie majątkowe od żywiołów obejmuje szkody powstałe w wyniku deszczu, gradu, huraganu, ognia czy uderzenia pioruna. Zazwyczaj ochronę możemy także rozszerzyć wykupując dodatkowe warianty, obejmujące np. przepięcie, wandalizm czy koszty poszukiwania przyczyny szkody.

Nie zapominajmy też o tym, by przed zawarciem umowy sprawdzić definicje zdarzeń losowych – im szersza definicja, tym polisa lepiej nas ochroni. Warto rozważyć też wykupienie wariantu typu All Risk, bowiem mimo tego, że jest to zazwyczaj droższa opcja, w zamian otrzymujemy najszerszą możliwą ochronę.

Jak zabezpieczyć się przed szkodą lub jej powiększeniem?

W przypadku intensywnych zjawisk atmosferycznych warto sprawdzić stan okien a wychodząc z domu pamiętać o ich zamknięciu. Nie zapominajmy także o tym, by zabezpieczyć sprzęt elektroniczny wyłączając go z sieci. Jeśli z doświadczenia wiemy, że istnieje duże ryzyko wystąpienia podtopień przygotujmy wcześniej zapory w postaci worków z piaskiem. Gdy mimo wszystko woda dostanie się do wnętrza budynku, możemy przystąpić do jej wypompowania oraz wezwać na pomoc straż pożarną, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Z kolei, gdy dojdzie do zerwania dachu przydatna może okazać się folia lub plandeka, którą powinniśmy zabezpieczyć dach w celu zapobiegania dalszym zniszczeniom.

Źródło: ERGO Hestia