MSZ apeluje do Polaków przebywających w Grecji o zachowanie szczególnej ostrożności. Wśród ofiar śmiertelnych kataklizmu jest dwoje Polaków. Przypominamy, że obowiązująca od 1 lipca ustawa o imprezach turystycznych daje klientowi możliwość, który ma już wykupioną wycieczkę w rejony zagrożone pożarami, odwołać wyjazd i odzyskać pieniądze.

 

Pożary w Grecji – zginęło ponad 60 osób

 
Co najmniej 60 osób zginęło, a 160 zostało rannych w pożarach trawiących Grecję. Wśród ofiar śmiertelnych znalazło się dwoje Polaków: matka i syn. Wszyscy zginęli podczas ewakuacji łodzią. Jednostka zatonęła. W rozmowie z WP Adam Górczewski, rzecznik prasowy biura podróży Grecos wyjaśnia: „Zatonęła łódź z 10 osobami. Wśród nich były dwie osoby z naszego biura. W tym rejonie przebywa ponad 400 klientów naszego biura. Zostali przetransportowani do hoteli w bezpiecznym miejscu. Biuro ma środki, by ewentualnie ewakuować turystów”.
 

Turyści chcący wracać do Polski będą mieli taka możliwość

 
Przedstawiciel Grecosa zapewnił, że turyści, którzy będą chcieli wracać do Polski, będą mieli taką możliwość. Ci, którzy zrezygnują z wyjazdu w najbliższym czasie, dostaną zwrot kosztów lub będą mogli zmienić kierunek wycieczki. Jak z kolei informuje portal www.wp.pl biuro podróży ITAKA: „Na Peloponezie przebywa ponad 500 osób, które skorzystały z ich usług. Wczoraj 87 turystów biura nie wyleciało do Polski z powodu zablokowanej drogi dojazdowej na lotnisko. Ma im być zaproponowany alternatywny przelot, by dotarli we wtorek do Polski. Najbliższy hotel, w którym przebywają klienci ITAKI, znajduje się ok. 45 km od miejsca pożaru w miejscowości Kinetta, w drodze z Aten do Koryntu. Wszyscy klienci biura, jak zapewniają jego przedstawiciele, są bezpieczni, znajdują się pod opieką rezydenta”.
 

Nowe przepisy przewidują, że jeżeli w miejscu, do którego mamy wykupioną wycieczkę, wystąpią nadzwyczajne okoliczności, to można zrezygnować z wyjazdu

 
Obowiązująca od 1 lipca nowa ustawa o imprezach turystycznych pozwala klientowi, który ma już wykupioną wycieczkę w rejony zagrożone pożarami, odwołać wyjazd. „Nowe przepisy przewidują bowiem, że jeżeli w miejscu, do którego mamy wykupioną wycieczkę, wystąpią nadzwyczajne okoliczności, to można zrezygnować z wyjazdu. Dotyczy to takich sytuacji jak pożary, wybuch wulkanu czy zagrożenie terroryzmem” czytamy na stronie RMF”.
 

MSZ apeluje o szczególną ostrożność

 
W związku z tragicznymi wydarzeniami Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym prosi obywateli polskich przebywających w Grecji o zachowanie „szczególnej ostrożności” oraz śledzenie informacji przekazywanych przez lokalne służby porządkowe. „W razie wystąpienia zagrożenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych” – czytamy. Resort przekazał, że w ambasadzie RP w Atenach został powołany zespół „realizujący działania mające na celu udzielenie pomocy obywatelom polskim”. Ministerstwo zapewniło, że ambasada RP pozostaje w stałym kontakcie z lokalnymi służbami i władzami „od których na bieżąco pozyskuje informacje o rozwoju sytuacji”. Uruchomiona została też specjalna infolinia pod numerem tel. +30 6936554629.
 

Wybierasz się do Grecji? Monituj strony poświęcone obecnej sytuacji

 
Godną zwrócenia szczególnej uwagi jest aplikacja iPolak stworzona na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest dostępna na Androida, iOS-a i na Windows Phone / Windows 10 Mobile. Dzięki niej sprawdzimy w niej bezpieczeństwo w kraju, do którego podróżujemy i otrzymamy powiadomienie o zbliżającym się niebezpieczeństwie, gdy będziemy już na miejscu. Strona umożliwia również szybki kontakt z konsulem. Pamiętaj, że na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się też lista polskich placówek za granicą (ambasady, konsulaty, itp.). Warto dodać tę stronę do ulubionych przed wyjazdem, aby w nagłej sytuacji nie tracić czasu na szukanie.
 
 
Źródło: www.wp.pl www.rmf.fm.pl