Czy w ramach ubezpieczenia OC można wymienić lub naprawić porysowaną szybę? Jest to możliwie, jeśli do szkody doszło w wyniku działania innego kierowcy, a my jesteśmy osobą poszkodowaną. Co jednak zrobić, jeśli zarysowanie szyby powstało na skutek innego zdarzenia? Czy takie uszkodzenie musimy naprawić na własną rękę, czy możemy liczyć na pokrycie szkody przez ubezpieczyciela? 

W jakim stanie powinny znajdować się szyby samochodu? 

Na początku warto przypomnieć, że przepisy określające to, w jakim stanie powinny znajdować się szyby samochodu zawarte są w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zostało ono wydane na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. 

W § 8 niniejszego rozporządzenia możemy przeczytać, jakim warunkom technicznym powinno odpowiadać wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób i jakie wymagania muszą spełniać szyby pojazdu. Wskazują one, że: 

  • Nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia, a przednia szyba powinna zapewnić pełną i wyraźną widoczność, bez zniekształcenia obrazu. 
  • Powinny być umocowane w odpowiedni sposób lub wyprodukowane z tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu. 
  • Powinny być odpowiednio ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz. 
  • Przednie i przednie boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70 proc. 
  • Nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego. 

Zdarza się, że porysowana, wyszczerbiona czy rozbita przednia szyba pojazdu zapewnia nam jeszcze dostateczną widoczność drogi. Jednak w innym przypadku nie należy poruszać się po drogach takim samochodem. Co więcej, jeśli w trakcie kontroli drogowej policjant zauważy, że jeździmy z uszkodzoną szybą, może nałożyć na nas mandat i zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. 

Doświadczenie pokazuje, że jeśli zarysowania są powierzchowne i nie doszło do poważnego uszkodzenia szyby, nie musimy jej wymieniać. W innym razie warto mieć świadomość tego, że jazda z pękniętą szybą jest niezwykle ryzykowna i należy ją niezwłocznie naprawić lub wymienić. Pamiętajmy, że posiadając odpowiednie ubezpieczenie samochodu, które uwzględnia ochronę szyb, koszty ich naprawy lub wymiany pokryje nasz ubezpieczyciel. 

Ubezpieczenie szyb w ramach polisy komunikacyjnej 

Przy ubezpieczaniu samochodu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC możemy zazwyczaj wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb, które ochroni nas przed ponoszeniem finansowej odpowiedzialności za tzw. szkodę szybową. Natomiast wówczas, gdy w czasie trwania ochrony dojdzie do uszkodzenia szyby w wyniku następstwa wypadku, w której jesteśmy osobą poszkodowaną, to koszty związane z jej wymianą pokryje odszkodowanie z OC sprawcy. 

Warto podkreślić, że jeśli szyba zostanie porysowana w wyniku działania czynników zewnętrznych lub osób trzecich, to ubezpieczenie pozwoli na uzyskanie odszkodowania, dzięki któremu wymienimy ją na nową lub usuniemy rysy, wybierając usługę polerowania. 

Ubezpieczenie ochrona szyb gwarantuje najczęściej pokrycie kosztów oraz zorganizowanie naprawy lub wymiany: 

  • szyby przedniej samochodu, nazywanej również czołową, 
  • szyb bocznych, 
  • szyby tylnej, jeśli nie jest ona zintegrowana z dachem pojazdu. 

Ale uwaga! Zdarza się, że dodatkowe ubezpieczenie szyb nie obejmuje okien dachowych, czyli dachów panoramicznych i szyberdachów czy innych elementów szklanych, w tym lusterek lub reflektorów. Jednak takie uszkodzenia można likwidować w ramach dobrowolnego ubezpieczenia AC. Co ważne, usługa ujęta w ubezpieczeniu polegająca na wymianie zniszczonej szyby w naszym samochodzie na nową nie musi dotyczyć wyłącznie identycznego produktu, ze znakiem producenta. Będzie to szyba alternatywna, jednak spełniająca wszystkie wymogi techniczne. 

Ubezpieczenie szyb – wymiana czy naprawa? 

Wiele osób zastanawia się czy w ramach ubezpieczenia porysowana szyba w aucie będzie naprawiona czy wymieniona na nową? O tym fakcie zdecyduje ubezpieczyciel po oględzinach pojazdu, które są realizowane po zgłoszeniu szkody z polisy. Warto mieć świadomość tego, że szyby porysowane mogą być wypolerowane i naprawione, o ile jest to technologicznie możliwe. Jeśli jednak w ocenie ubezpieczyciela szyba jest na tyle porysowana, że jej naprawa jest niemożliwa, zostanie ona wymieniona na nową. 

Źródło: UNIQA