spalony dom

Sezon grzewczy ruszył, a wraz z nim wzrosło zagrożenie pożarowe domów i mieszkań. Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej zwarcie instalacji grzewczych jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. Warto podkreślić, że nawet największa ostrożność nie dają pełnej gwarancji, że nie dojdzie zaprószenia ognia. „Jeśli pojawi się ogień, a w konsekwencji spłonie nasz cały majątek – w ramach polisy mieszkaniowej można otrzymać odszkodowanie za poniesione straty” – podkreślają eksperci z Compensy.

Jesień to okres, w którym występuje zwiększona ilość pożarów w budynkach

Pożary te najczęściej związane są z niewłaściwą eksploatacją lub wadami urządzeń i instalacji grzewczych. Wystarczy chwila nieuwagi lub nieostrożność, aby doszło do groźnego pożaru. Do przyczyn powstania pożaru zaliczyć można również zwarcie instalacji elektrycznej, które spowodowane jej przeciążeniem w wyniku podłączenia dodatkowych urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń. Ponadto zły stan techniczny przewodów kominowych, wynikający m.in. z niewłaściwej ich budowy lub braku konserwacji oraz nie usuwania zanieczyszczeń, również może spowodować pożar.

Ubezpieczenie domu nie tylko od pożaru

Warto więc wykupić odpowiednią ochronę na wypadek min. pożaru. Polisy mieszkaniowe skonstruowane są tak, że oprócz ochrony na wypadek pożaru, ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność również za inne wydarzenia tak jak min.: uderzenia pioruna, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego, zalania itp. Lista wydarzeń za które ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność znajduje się w ogólnych warunkach umowy.

„Suma ubezpieczenia nie była zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości nieruchomości”

Andrzej Paduszyński z Compensy wyjaśnia: „Aby mieć w ubezpieczeniu realne wsparcie finansowe po pożarze, trzeba odpowiednio podejść do jego wyboru i zakupu. Przede wszystkim: to właściciel określa, do jakiej sumy będzie chronić dom lub mieszkanie. Kluczowa zasada jest taka, żeby suma ubezpieczenia nie była zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości nieruchomości oraz wyposażenia. Dzięki temu maksymalna wartość odszkodowania wystarczy, aby usunąć skutki szkody”.

Warto podkreślić, że nawet sprawdzone, działające dotychczas bezawaryjnie ogrzewanie oraz największa ostrożność nie dają pełnej gwarancji, że do pożaru nie dojdzie. Jeśli pojawi się ogień, a w konsekwencji spłonie część lub cały majątek właściciela nieruchomości, wówczas przydaje się ubezpieczenie – w ramach polisy można otrzymać odszkodowanie za poniesione straty.

www.compensa.pl