Ostatni atak na KNF i polskie banki jest dowodem na to, ze cyberprzestępcy w coraz bardziej wyrafinowany sposób ingerują w działalność nie tylko wielkich instytucji, ale również w osoby fizyczne, czy w mniejsze przedsiębiorstwa. Konsekwencje finansowe działalności przestępców mogą być bardzo bolesne.
 
Problemy niestety nie omijają polskich instytucji. Na początku lutego br. doszło do cyberataku na Komisję Nadzoru Finansowego i banki. Jak twierdzi Łukasz Cichowski, Manager Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych, OC i Finansowych z GrECo JLT Polska Sp. z o.o., hakerzy świetnie dają sobie radę z kreatywnością działań osób zabezpieczających: „Wraz z rozwojem technologicznym, ryzyka przenoszą się ze świata wirtualnego do realnego. Nikogo już nie dziwi zhakowanie linii produkcyjnej czy zatrzymanie wind w budynku. Hakerzy są zwykle o „krok przed” i działają zarówno dla rządów, jak i dla biznesu, którzy chcą pogrążyć swoją konkurencję. Konsekwencje takich zdarzeń mogą być długofalowe i niezwykle dotkliwe”.
 
Konsekwencje ataków przez hakerów mogą zniszczyć instytucje
 
Konsekwencją takich ataków są nie tylko poważne straty finansowe. Wystarczy, że duża firma produkcyjna nie będzie mogła pracować przez jeden dzień. Niedotrzymanie terminów, niedostarczenie towarów itp., wszystko to skutkować będzie olbrzymami stratami pieniężnymi.
 
Jak zauważa Łukasz Cichowski zaatakowane przedsiębiorstw boryka się nie tylko z kosztami: „Ryzyka cybernetyczne to potencjalnie olbrzymie koszty wizerunkowe, prawne i oczywiście utracony zysk. Zaatakowane przedsiębiorstwo traci reputacje i wartość rynkową, np. na giełdzie papierów wartościowych. Odpowiada także za szkody wyrządzone osobom trzecim i niedotrzymanie terminów realizacji zamówienia”.
 
 
Ubezpieczenie się od ryzyk cybernetycznych ochroni skutki ataków
 
Cichowski podkreśla również, że ubezpieczenie koniecznie musi być dopasowane do profilu działalności przedsiębiorstwa: „W Polsce jest przynajmniej trzech ubezpieczycieli oferujących takie ubezpieczenie. W większości przypadków można je dowolnie dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa. Dobrze skrojona polisa powinna pokrywać wszelkie możliwe konsekwencje ataku hakerów”.
 
 
Bezpieczeństwo zależy również od przestrzegania podstawowych zasad
 
Zarówno właściciel przedsiębiorstw jak i pracownicy muszą być świadomi zagrożeń. Mając na uwadze ryzyko, warto być ostrożnym. Co prawda ubezpieczenie pokryje szkody, jednak strat wizerunkowych już nie. Zabezpieczenie się przed skutkami działalności przestępców powinno być traktowane jako normalne narzędzie pracy i coś, co podnosi wiarygodność firmy w oczach kontrahentów.
 
 
Źródło: www.biznes.newseria.pl