Jeśli sprawca wypadku posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, poszkodowany może zgłosić szkodę osobową ubezpieczycielowi celem uzyskania odszkodowania. Może to zrobić na kilka sposobów – samodzielnie lub przez pełnomocnika. Jak to wygląda w praktyce?
Samodzielne zgłoszenie szkody
Doświadczenie pokazuje, że zazwyczaj szkodę zgłaszamy samodzielnie, bowiem formalności z tym związane są proste. Tym bardziej, że po stronie pracowników ubezpieczyciela leży pomoc interesariuszom w przejściu przez cały proces zgłoszenia szkody. To oni rozwieją nasze wątpliwości dotyczące obowiązujących przepisów prawa. Pamiętajmy, że formy kontaktu z ubezpieczycielem są różne – od osobistej wizyty w placówce, aż po rozmowę na video czacie czy formularz kontaktowy na stronie www. Warto podkreślić, że celem ubezpieczyciela w procesie odszkodowawczym jest spełnienie zasadnych roszczeń poszkodowanego. Dlatego nawet, jeśli nigdy nie zgłaszaliśmy szkody i nie wiemy, jakich formalności należy dopełnić, ubezpieczyciel udzieli nam niezbędnego wsparcia, abyśmy mogli zrobić to samodzielnie.
Dochodzenie roszczeń poprzez pełnomocnika
Jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy to nie czujemy się na siłach, by osobiście zatroszczyć się o należne nam odszkodowanie. Wówczas możemy ustanowić pełnomocnika, który w naszym imieniu będzie dochodził roszczeń od ubezpieczyciela celem pokrycia szkody osobowej z OC sprawcy. Przypominamy, że pełnomocnikiem z reguły bywa radca prawny, adwokat, albo kancelaria odszkodowawcza – a ich pomoc z zasady jest odpłatna.
Czym kierować się, wybierając adwokata lub radcę prawnego? Przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i własną intuicją. Jeśli osoba, z którym rozmawiamy, wzbudza nasze zaufanie, możemy przemyśleć decyzję o powierzeniu mu naszej sprawy. Dobrze też zasięgnąć informacji wśród rodziny i znajomych, ponieważ to oni mogą nam polecić jakiegoś sprawdzonego specjalistę.
Jednak zanim wybierzemy adwokata lub radcę prawnego sprawdźmy:
- W jakiej dziedzinie prawa się specjalizuje?
- Ile lat praktyki zawodowej posiada?
- Czy i z jakim efektem prowadził podobne do naszej sprawy. Czy sprawnie idzie mu zdobycie odszkodowania z OC sprawcy?
- Jak będzie informował nas o przebiegu sprawy?
- Czy prawnik, z którym rozmawiamy, będzie sprawę prowadził osobiście, czy też przekaże ją np. koledze, aplikantowi, studentowi prawa?
- Na jakiej podstawie dokona się rozliczenie między nami a prawnikiem, tzn. czy będziemy płacić za godzinę jego pracy czy też za całą sprawę. Adwokatom i radcom prawnym nie wolno zawierać z klientem umowy, na mocy, której klient zobowiązuje się zapłacić honorarium za jej prowadzenie wyłącznie proporcjonalnie do osiągniętego wyniku.
Dobrze jest się też zapoznać z informacjami, jakie o danym fachowcu są umieszczone w Internecie. Nie zapominajmy jednak, że do tego typu opinii należy podchodzić z dystansem, gdyż zawsze może się trafić klient o wygórowanych oczekiwaniach, który niezadowolony z efektu współpracy, będzie umieszczał niepochlebne opinie.
Innym sposobem, równie często wybieranym przez klientów, jest powierzenie sprawy i udzielenie pełnomocnictwa tzw. kancelarii odszkodowawczej. To podmiot gospodarczy, który specjalizuje się w pośrednictwie w procesie dochodzenia odszkodowania od ubezpieczycieli. Jest to stosunkowo nowy rodzaj firm na rynku ubezpieczeniowym, a ich wynagrodzenie stanowi najczęściej pewien procent od kwoty odszkodowania, który indywidualnie ustalany jest pomiędzy kancelarią odszkodowawczą a klientem.
Zanim jednak zdecydujemy się na współpracę z kancelarią odszkodowawczą, zbierzmy o niej więcej informacji, aby upewnić się, że dokonaliśmy słusznego wyboru.
- Sprawdźmy w Krajowym Rejestrze Sądowym, jaki jest zakres działalności prowadzonej przez dany podmiot.
- Niech jej przedstawiciel dostarczy nam dokumenty potwierdzające wykształcenie i przebieg kariery zawodowej.
- Upewnijmy się, że kancelaria odszkodowawcza zgłosi do ubezpieczyciela wszystkie roszczenia z tytułu obrażeń ciała lub zgonu poszkodowanego, które nam przysługują.
- Sprawdźmy, czy pełnomocnictwo, które damy kancelarii odszkodowawczej obejmie również zawarcie z ubezpieczycielem ugody lub zrzeczenie się roszczeń.
Dobrym pomysłem jest poproszenie kancelarii odszkodowawczej o przedstawienie polisy ubezpieczenia OC jej działalności gospodarczej. Odpowiednio wcześnie ustalmy też, co będzie obejmowało wynagrodzenie kancelarii odszkodowawczej i od jakich świadczeń będzie pobierane. Wymagajmy także od firmy pełnego rozliczenia otrzymanego odszkodowania, czyli informacji, jaką kwotę i za co przyznał nam ubezpieczyciel.
Bezpłatna pomoc w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy
Nie każdy też wie, że bezpłatnej pomocy prawnej udzielają organizacje pożytku publicznego. Najczęściej są to fundacje i stowarzyszenia. Możemy tam uzyskać informacje o obowiązującym prawie, przysługujących nam uprawnieniach lub spoczywających na nas obowiązkach w trakcie rozpatrywania roszczenia o pokrycie szkody osobowej z OC sprawcy, a także otrzymać pomoc w sporządzeniu projektu pisma do ubezpieczyciela. Szczególnie zaś osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą zwrócić się po pomoc do właściwych instytucji, których działanie określa ustawa. Takie placówki można znaleźć w całej Polsce.
Źródło: PZU SA