W ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że samochód zarejestrowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Podkreślił też, że posiadacz pojazdu nie jest zwolniony z tego obowiązku nawet wówczas, gdy auto w danym momencie jest niezdolne do jazdy ze względu na swój stan techniczny. Konieczność posiadania OC znika dopiero, gdy pojazd zostanie formalnie wycofany z ruchu.

Kwestionowanie opłaty nałożonej przez UFG

Orzeczenie TSUE dotyczyło pytania prejudycjalnego Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim, które zostało złożone w związku trwającym sporem pomiędzy Powiatem Ostrowskim a Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Powiat zakwestionował, bowiem opłatę nałożoną na niego przez UFG za brak spełnienia obowiązku ubezpieczenia  OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W całej sprawie chodziło o zarejestrowany w Polsce samochód, którego właścicielem Powiat Ostrowski został na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego o przepadku mienia. Przez jedenaście tygodni, zaczynając od dnia uprawomocnienia się postanowienia o przepadku, na podstawie, którego samochód  stał się własnością jednostki samorządu terytorialnego, Powiat nie zawarł  obowiązkowej umowy ubezpieczenia  OC. Z tego powodu UFG nałożył opłatę karną za niedopełnienie tego obowiązku.

Kiedy zawarcie umowy OC jest obowiązkowe?

W opisywanej sytuacji Powiat wniósł do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim pozew o  ustalenie, że w spornym okresie nie ciążył na nim obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Z kolei Sąd zwrócił się w tej sprawie do TSUE z pytaniem prejudycjalnym,  które sprowadzało się do ustalenia, czy zawarcie umowy ubezpieczenia OC odnoszącej się do ruchu pojazdów mechanicznych ma charakter obowiązkowy w sytuacji, gdy dany pojazd jest zarejestrowany w państwie członkowskim, znajduje się na terenie prywatnym, jest niezdolny do jazdy ze względu na swój stan techniczny i decyzją właściciela został przeznaczony do zniszczenia.

Samochód zarejestrowany ma być ubezpieczony

W wydanym wyroku Trybunał przypomniał, że obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC jest niezbędny do zapewnienia ochrony poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Podkreślił, że pojęcie „pojazdu” jest obiektywne i niezależne od użytku, jaki czyni się lub można z niego czynić. Okoliczność, iż zarejestrowany pojazd jest w  danej chwili niezdolny do jazdy ze względu na swój stan techniczny, nawet jeśli pozostaje on w tym stanie od przeniesienia prawa własności, nie może prowadzić do wyłączenia obowiązku ubezpieczenia OC. Aby dany pojazd został wyłączony z konieczności posiadania OC musi on zostać formalnie wycofany z ruchu, zgodnie z przepisami prawa krajowego. Jak możemy przeczytać na stronie UFG, odpowiedź Trybunału jest jednoznaczna i potwierdza stanowisko jakie zajmował dotychczas Fundusz.

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny