Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy handlowe lub spedycyjne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zawsze istnieje ryzyko, związane z przewożonym ładunkiem. Na trasie przewozu towaru może przecież dojść do niespodziewanych zdarzeń, na skutek, których ładunek może zostać zagubiony lub uszkodzony. Dlatego osoby prowadzące tego typu działalność odpowiednio wcześnie powinny zabezpieczyć się ubezpieczeniem ładunku.

Ubezpieczenie ładunku – ochrona dla przedsiębiorców

Towary czasami się gubią lub ulegają uszkodzeniu podczas transportu. Niezależnie, więc od tego czy firma działa na rynku krajowym, czy międzynarodowym zawsze istnieje ryzyko związane z przewożonym ładunkiem. Dlatego przy prowadzeniu działalności handlowej lub spedycyjnej warto zadbać o dobre ubezpieczenie ładunku.

Doświadczenie pokazuje, że z tego typu ochrony najchętniej korzystają właśnie producenci i handlowcy, którzy zajmują się transportem towaru za granicę lub sprowadzają go do Polski. Dostępne na rynku oferty umożliwiają ubezpieczenie różnego rodzaju przewozów np. surowców, wyrobów gotowych czy półproduktów. Pamiętajmy jednak, że najczęściej podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje ochroną takich towarów jak dokumentny, środki pieniężne, banderole akcyzy, karty kredytowe i płatnicze, dzieła sztuki czy żywe zwierzęta.

Dodatkowy atut w negocjacjach z klientem

Nie bez powodu ubezpieczenie ładunku jest często dla firmy przewozowej dodatkowym atutem, który można wykorzystać podczas negocjacji z potencjalnym klientem. Doświadczenie pokazuje, że jeśli przewozy są ubezpieczone, klient ponosi mniejsze ryzyko i wówczas chętniej powierza zlecenie firmie przewozowej. Duże znaczenie odgrywa tu fakt, że tak naprawdę zlecenie usługi przewozu wiąże się z przekazaniem określonego majątku w ręce przewoźnika. I to on odpowiada za dostarczenie go w dane miejsce.

W ramach ubezpieczenia ładunku osoba ubezpieczona może liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej wówczas, gdy przewożony towar dozna uszczerbku z powodu np. deszczu nawalnego, eksplozji, gradu, huraganu, lawiny, osunięcia się ziemi, powodzi, pożaru, lawiny, rabunku, uderzenia pioruna, uderzenia przedmiotu w środek transportu, wandalizmu, wypadku środka transportu czy zapadnięcia się ziemi. Co ważne ubezpieczyciele umożliwiają także rozszerzenie zakresu ochrony np. o ryzyko kradzieży mienia wraz ze środkiem transportu i od kradzieży z włamaniem.  Jednak pamiętajmy o tym, że ubezpieczenie od takiej kradzieży nie działa wszędzie – zazwyczaj jest to ograniczona lista miejsc np. parking strzeżony, stacja benzynowa (podczas pobierania paliwa lub obowiązkowego odpoczynku) czy podczas dostawy lub odbioru ładunku. Niektóre zakłady ubezpieczeń mogą wymagać również, by pojazd miał jakieś określone zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, a ładunek był przewożony tylko w części pojazdu, która jest do tego przeznaczona – a żadna jego część nie może być widoczna na zewnątrz.

Ubezpieczenie ładunku to nie OC

Warto także mieć na uwadze to, by nie mylić ubezpieczenia ładunku z klasycznym ubezpieczeniem samochodu oraz ubezpieczeniem OC firmy. Są to, bowiem różne polisy.  Jeśli więc nie chcemy rozczarować się przy wypłacie odszkodowania, powinniśmy odpowiednio wcześnie pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu ładunku. A dzięki takiemu rozwiązaniu straty związane z przewożonym towarem zostaną pokryte z polisy ubezpieczeniowej.

Przypominamy również, że tak jak w przypadku innych ubezpieczeń dobrowolnych, przez podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Może się, bowiem okazać, że w wybranej przez nas ofercie ochrona ubezpieczeniowa nie zadziała np. wówczas, gdy przewozy będą odbywały się w obrębie jednej nieruchomości, czyli z lokalu do lokalu położonego w tym samym budynku albo z budynku do budynku położonego na tej samej posesji.

źródło: Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.