Miłośnicy motocykli z niecierpliwością już wyczekują rozpoczęcia sezonu. Niestety tego typu pojazdy stanowią zazwyczaj sporą wartość, co wiąże się z ryzykiem kradzieży. Dlatego już teraz, warto pomyśleć o ubezpieczeniu jednośladu i to nie tylko w zakresie ubezpieczenia OC. 

Zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą 

Ceny motocykli różnią się między sobą w zależności od marki, modelu czy wieku. Jednak maszyny te zazwyczaj stanowią sporą wartość. Z tego powodu warto zabezpieczyć je przed kradzieżą. Jak to zrobić? Jest kilka podstawowych wskazówek, z których można skorzystać. Przede wszystkim należy parkować pojazd na bezpiecznym, ogrodzonym terenie np. na parkingu strzeżonym lub w garażu. Jeśli nie mamy takich możliwości warto pozostawić go w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Pamiętajmy też o tym, by zawsze zamykać kierownicę motocykla na zamku typu „krab”, który uniemożliwi przesunięcie maszyny. W tym celu można także użyć łańcucha lub linki zabezpieczającej. Z pewnością warto też zainwestować w system alarmowy, który wykryje próbę kradzieży i zaalarmuje innych o tym zdarzeniu. Niewątpliwie dobrym zabezpieczeniem, które ochroni nas przed skutkami kradzieży będzie ubezpieczenie AC

AC na motocykl – ile kosztuje? 

Jak już wspominaliśmy jednym ze sposobów zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą jest jego odpowiednie ubezpieczenie. OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie, które jest wymagane przez polskie prawo obejmuje odpowiedzialność cywilną kierowcy motocykla w przypadku wypadku, który został przez niego spowodowany. Dostępne na rynku oferty zaczynają się już od około 100 złotych. A jak wygląda kwestia ubezpieczenia autocasco? Przypomnijmy, że AC obejmuje ochroną motocykl od ryzyka kradzieży. Polisa zadziała także jeśli dojdzie do uszkodzeń maszyny np. w wyniku wypadku. Koszt polisy AC to zwykle wydatek stanowiący między 4 a 5% wartości motocykla. Warto wziąć pod uwagę to, że cena OC i AC na motocykl zależna jest od wielu czynników, takich jak marka i model motocykla, rok produkcji, wiek i doświadczenie kierowcy oraz lokalizacja pojazdu. Na przykład w ofercie firmy Compensa znajdziemy pakiet ubezpieczeń dla motocykli, który oprócz ubezpieczenia OC, obejmuje również ubezpieczenie AC dostępne dla motocykli do 20 roku eksploatacji. Pakiet ten zawiera także dodatkowe opcje, takie jak Assistance, który może okazać się bardzo pomocny w przypadku awarii motocykla. 

Ubezpieczenie motocykla – jak nie przepłacić? 

Niektórym z nas może się wydawać, że ubezpieczenie AC motocykla to spory wydatek. Ale zazwyczaj wysokość składki za autocasco stanowi niewielki procent wartości całego motocykla. Co istotne, w przypadku osób młodych lub nie posiadających historii ubezpieczenia AC, składka za pełną wersję ubezpieczenia autocasco może być bardzo odczuwalna. Co zatem zrobić, jeśli nie chcemy przepłacić za polisę AC na motocykl? Mamy dwie możliwości, które pozwolą nam obniżyć koszt ubezpieczenia. Pierwszą opcją jest ubezpieczenie z udziałem własnym. Oznacza to, że ubezpieczający bierze na siebie część ryzyka za mniejsze szkody. Wówczas składka ubezpieczeniowa może być obniżona nawet o 30%. Druga opcja to wybór kosztorysowego wariantu AC. W takim przypadku ubezpieczyciel wycenia uszkodzone elementy wg dostępnych zamienników, a nie wg cen nowych elementów w autoryzowanym serwisie. Rozwiązanie to jest dobre dla osób, które są zainteresowane przede wszystkim ochroną przed ryzykiem kradzieży oraz dużymi szkodami. Wspomniana wyżej oferta Compensy umożliwia skorzystanie z powyższych opcji. Co więcej AC na motocykl jest ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk. Dzięki czemu umowa obejmuje wszystkie możliwe zdarzenia, nawet te, które jest nam sobie trudno wyobrazić. Rozwiązania proponowane przez ubezpieczyciela pozwalają na wybór ochrony dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb, a także i finansów. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group