sport

Amatorskie uprawianie sportów dla zdecydowanej większości Polaków stanowi odskocznię od codzienności. Należy mieć jednak na uwadze, że upały i sport nie idą w parze, a w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się one tragicznie. To unaocznia ostatni wyścig Grand Prix Kaczmarek Electric MTB w Jakubowie. Równie tragicznie zakończył się kwietniowy półmaraton w Poznaniu, gdzie zmarł jeden z uczestników. Przedstawiamy kilka sposobów na to jak zapobiec sytuacjom narażających nas na utratę zdrowia podczas uprawiania sportów.

Jednym z popularniejszych form aktywności fizycznej jest bieganie oraz jazda na rowerze. Zdrowy styl życia od kilku lat stał się trendy, a zapełnione ścieżki rowerowe i parki pełne biegaczy są na to doskonałym przykładem. Umiar i rozwaga są podstawą przy uprawianiu sportów, szczególnie w niesprzyjających warunkach. Należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad, dzięki którym zapobiegniemy sytuacji narażających nas na utratę zdrowia a nawet życia.

Wysokie upały zabijają

Smutny przykład na to jak może zakończyć się uprawianie sportów podczas upałów mamy z ostatniego półmaratonu w Poznaniu oraz kolarskiego wyścigu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB w Jakubowie. Podczas rajdu jeden z uczestników zmarł w wyniku udaru słonecznego. Wysiłek fizyczny podczas upałów nie jest wskazany, a rajdy kolarskie czy bieganie mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia sportowców.

Zrezygnuj z uprawiania sportów kiedy na dworze jest naprawdę gorąco

Żar lejący się z nieba w większości przypadków skutecznie zniechęca do wyjścia z domu, aby potruchtać czy pojeździć na rowerze. W przypadku upałów radzimy w ogóle nie wychodzić z domu, a już tym bardziej, żeby uprawiać sporty. Przygotowując się do maratonów czy wyścigów róbmy to albo o świcie, albo kiedy zajdzie słonce. Upał może tylko w tym przypadku zaszkodzić. Zawroty głowy, omdlenia, przemęczenie to tylko ten najłagodniejszy scenariusz.

Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa!

Nawadnianie organizmu to podstawa. Nie tylko podczas upałów i uprawiania sportów. Podczas ćwiczeń zawsze pijmy małymi łykami, najlepiej wodę lekko schłodzoną, niegazowaną, najlepiej wzbogaconą o magnez.

Zadbaj o odpowiedni strój

Odpowiedni strój jest podstawą bezpiecznego treningu. Ubrania odpowiednio dopasowane do rodzaju uprawianego sportu skutecznie ochronią przed urazami, dostosują również skórę do odpowiedniego odprowadzania wilgoci z organizmu. „Oddychające” koszulki, odpowiednie nakrycie głowy, obuwie, ochraniacze itp. – to podstawa dla każdego, kto uprawia sport.

Bezpieczeństwo to również odpowiednia polisa ochronna

Bez względu na to, czy uprawiamy sporty wyczynowe, czy ćwiczymy amatorsko warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe posiadają odpowiednio skonstruowane polisy z myślą o biegaczach, kolarzach czy innych sportowcach. Warto również sięgnąć po poradę agenta ubezpieczeniowego przed startem w różnego typu konkurencjach sportowych. Ubezpieczenie wybierz odpowiednio do rodzaju sportu, który uprawiasz.

Źródło: poscigi.pl, magazynbieganie.pl