Według Barometru Watch Health Care* w naszym kraju na wizytę u specjalisty czeka się średnio 2,5 miesiąca. W związku z taką sytuacją coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne ubezpieczenie.  

 
Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes Gothaer TU wskazuje, że problem w oczekiwaniu na kolejki do specjalistów zwiększa się z roku na rok: „Problem w poszczególnych specjalizacjach jest jeszcze większy. Na rehabilitacje czekamy średnio ponad 5 miesięcy, na chirurga prawie 2 miesiące, a na ortopedę już prawie 1,5 roku”.
 
Problemy z dostępem do specjalistów występują również w diagnostyce (np. na rezonans magnetyczny czas oczekiwania wynosi 6–8 miesięcy). Dlatego coraz więcej osób stawia na prywatne leczenie i ubezpiecza się samodzielnie. Jak wynika z danych Watch Health Care – najdłużej w Polsce czeka się na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu (ponad 16,5 miesiąca).
 
„Ubezpieczyciele mogą odegrać bardzo istotną rolę w leczeniu i rehabilitacji powypadkowej. Jeżeli rehabilitacja po wypadku następuje zbyt późno, to konsekwencje dla poszkodowanego mogą być bardzo nieprzyjemne, czasami nieodwracalne. Dlatego pierwszy cel, który postawiliśmy przed sobą, to skrócenie czasu oczekiwania na potrzebną konsultację lekarską, w tym również na rehabilitację i badania. Drugą kwestią jest dostępność tej usługi”– dodaje Włodarczyk-Moczkowska.
Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że po I półroczu 2016 roku składka zebrana na rynku ubezpieczeń zdrowotnych wyniosła 263,5 mln zł (+11% r/r). Do 1,67 mln wzrosła liczba osób mających polisy: „ Opcja, którą my proponujemy, nie odpowiada na potrzeby zrobienia sobie doraźnego badania krwi. To nie jest ten przypadek. Pomagamy w sytuacji, która wystąpiła po wypadku komunikacyjnym czy jakimkolwiek innym” – podkreśla prezes Gothaer.
„W ramach naszej oferty organizujemy nie tylko kontakt z lekarzem i wizytę lekarską, lecz także badania ambulatoryjne, rehabilitację, transport, pielęgniarkę po powrocie do domu, a jeżeli jest potrzeba, to również pomoc domową w opiece nad dziećmi czy pomoc w wyprowadzeniu psa”- wymienia Anna Włodarczyk-Moczkowska.
 
* Barometr WHC to projekt Fundacji Watch Health Care ma na celu monitorowanie zmian w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Zmiany te będą prezentowane szerokiej opinii publicznej, jako istotny element oceny skuteczności działań MZ i NFZ, w Polsce.
 
Źródło: www.gothaer.pl